Zorzynek rzeżuchowiec [historia i autorzy]

Zorzynek rzeżuchowiec (Anthocharis cardamines) – owad z rzędu motyli. Skrzydła o rozpiętości 35-40 mm, z wierzchu białe. Na przednim skrzydle czarna plama wierzchołkowa, na żyłce poprzecznej czarna plamka. Spód skrzydeł biały z zielonkawym deseniem. U samca po obu stronach przedniego skrzydła, w przedniej części pomarańczowa plama.

Owady dorosłe można spotkać od połowy kwietnia do połowy czerwca. Imagines żywią się nektarem. Samice składają żółtobiałe jaja, z czasem zmieniające kolor na szary. Są składane na dolnej stronie liści lub rzadziej, na kwiatach.

Gąsienice żerują w czerwcu i lipcu. Podstawowymi roślinami żywicielskimi gąsienic są rośliny z rodziny kapustowatych takie jak rzeżucha łąkowa, czosnaczek pospolity, wieżyczka gładka czy stulisz lekarski.

Przepoczwarczenie następuje w poczwarkach przyczepionych do rodziny żywicielskiej. Poczwarka jest formą zimującą, niekiedy zimuje dwa sezony.

Typowe biotopy tego motyla to łąki, skraje lasów oraz drogi i polany leśne.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu