Zorro (film 1975) [historia i autorzy]

Zorro – włosko-francuski film fabularny z 1975 r., wyreżyserowany przez Duccia Tessariego, z Alainem Delonem w tytułowej roli.

Zorro (hiszp. Lis) − postać stworzona przez pisarza Johnstona McCulley w powieści The Curse of Capistrano w roku 1919, oparty na autentycznej sylwetce historycznego kalifornijskiego banity, Joaquina Muriety.

Film wysoko podniósł poprzeczkę: wspaniałe kolory (serial z Williamsem został pokolorowany komputerowo przez American Film Technologies w 1992), imponujące plenery (wyglądające na autentyczne zabytki), wgniatające w fotel sceny pojedynków (niewykluczony wpływ nieco wcześniejszych Muszkieterów Lestera). Oraz kolejna istotna zmiana fabuły i bohatera. Tu Don Diego nie jest miejscowym hacjenderem ani Zorro – ma być nowym gubernatorem, lecz wcześniej ginie zamordowany przez skrytobójców. Zamiast niego (jako gubernator Don Diego) przybywa jego przyjaciel Miguel – zawadiaka i awanturnik. Najchętniej bez zbędnych ceregieli powyrzynałby on zleceniodawców zabójstwa, ale wiąże go przysięga dana umierającemu; dlatego przywdziewa maskę i walczy jak lis. Co nie zmienia faktu, iż znów to jest Zorro potrafiący obrabować bogaczy czy przyłożyć szpadę do gardła z morderczym błyskiem w oku… Pojawia się tu też sierżant Garcia (120 kilo żywej wagi) – jednak głównym źródłem humoru jest w tym filmie pewien pruski oficer.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu