Zbigniew Rau (policjant) [historia i autorzy]

Zbigniew Władysław Rau (ur. 27 lipca 1974) – polski policjant, politolog, doktor nauk prawnych, od 18 maja do 9 sierpnia 2007 podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji w rządzie Jarosława Kaczyńskiego, koordynator Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego, doradca Jerzego Buzka w okresie, gdy był on przewodniczącym Parlamentu Europejskiego.

Wykształcenie

W 1997 ukończył studia w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie, zaś dwa lata później studia w zakresie międzynarodowych stosunków politycznych na Wydziale Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. W 2001 uzyskał na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Białymstoku stopień doktora nauk prawnych w zakresie prawa i kryminologii (tytuł pracy doktorskiej: Przestępczość zorganizowana w Polsce i jej zwalczanie).

Kariera zawodowa

Po ukończeniu studiów w Wyższej Szkole Policji w Szczytnie rozpoczął służbę jako oficer policji. Początkowo pracował w Wydziale Kryminalnym Komendy Rejonowej Policji w Poznaniu. Od 2000 był pracownikiem Komendy Wojewódzkiej w Poznaniu, najpierw w Wydziale Prewencji (Policyjna Izba Dziecka), a od 2001 pełnił funkcję Pełnomocnika Komendanta Wojewódzkiego ds. Zarządzania Jakością.

18 maja 2007 został powołany na stanowisko podsekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji (obowiązki objął 22 maja 2007). Przejął na tym stanowisku obowiązki zdymisjonowanego sekretarza stanu Marka Surmacza. Jako podsekretarz stanu Zbigniew Rau odpowiadał za:

  • Policję
  • Straż Graniczną
  • Biuro Ochrony Rządu
  • Wyższą Szkołę Policji w Szczytnie
  • Departament Bezpieczeństwa Publicznego

9 sierpnia 2007 podał się do dymisji w związku z odwołaniem szefa MSWiA Janusza Kaczmarka.

Jest autorem wielu publikacji na temat przestępczości zorganizowanej. Był współautorem nowelizacji ustawy o świadku koronnym. Uczestniczył w szeregu międzynarodowych wyjazdów studyjnych m.in. do Stanów Zjednoczonych, Włoch, Norwegii i Hiszpanii. Należy do Polskiego Towarzystwa Kryminologicznego. Współtwórca Polskiej Platformy Bezpieczeństwa Wewnętrznego.

W kwietniu 2014 zatrzymany przez policję pod zarzutem prowadzenia samochodu pod wpływem alkoholu oraz narażenia na niebezpieczeństwo pasażerów innego samochodu z użyciem broni palnej w pobliżu Chrośnicy.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu