Zatoka Hudsona [historia i autorzy]

Zatoka Hudsona (ang. Hudson Bay, fr. Baie d'Hudson) – zatoka w Ameryce Północnej, głęboko wcinająca się w kontynent i wypełniająca większość nieckowego zagłębienia w Tarczy Kanadyjskiej, oddzielona od Atlantyku półwyspem Labrador. Część Oceanu Arktycznego. Ze względu na swój znaczny rozmiar, może być uznawana za morze śródlądowe. Z Atlantykiem połączona Cieśniną Hudsona, a z Oceanem Arktycznym systemem cieśnin poprzez Basen Foxe'a. Zatoka przez 8 miesięcy w roku jest pokryta lodem. Nazwa zatoki pochodzi od nazwiska jej odkrywcy, angielskiego żeglarza Henry'ego Hudsona

  • powierzchnia – 819 tys. km² (według różnych źródeł od ok. 500 do ok. 1200 tys. km²)
  • maksymalna głębia – 274 m (według różnych źródeł od ok. 250 do ok. 300 m)
  • średnia głębokość – 112 m
  • wysokość pływów - od 5 do 8 m

Wybrzeża akwenu niskie, skaliste i niedostępne. W obszarze Niziny Hudsońskiej bagniste. W południowej części posiada wyraźnie zarysowaną Zatokę Jamesa. W północnej i we wschodniej części zatoki znajdują się wyspy i archipelagi: Southampton, Coatsa, Mansela, Wyspy Ottawa, Wyspy Belchera oraz Akimiski.

Zlewisko Zatoki Hudsona obejmuje obszar 3,6 mln km². Najważniejszą rzeką uchodzącą do zatoki jest Nelson, będąca kontynuacją rzeki Saskatchewan. Inne rzeki uchodzące do Zatoki Hudsona to: Thelon, Churchill, Hayes, Severn, Winisk, Attawapiskat, Albany, Moose. Szacuje się, że średni roczny dopływ wód pochodzących z uchodzących rzek wynosi 150-160 km³. Największymi osadami na wybrzeżach zatoki są Churchill, Port Nelson i Moosonee.

Temperatura wód powierzchniowych Zatoki Hudsona zimą spada poniżej 0 °C zaś latem wynosi od 3 °C w północnej części do 9 °C w południowej. Pokrywa lodowa utrzymuje się od grudnia do początków czerwca. Średnie zasolenie wód powierzchniowych wynosi od 23‰ na południowym zachodzie do 30‰ w części północnej.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu