Złoć łąkowa [historia i autorzy]

Złoć łąkowa (Gagea pratensis (Pers.) Dumort.) – gatunek z rodziny liliowatych (Liliaceae). W Polsce roślina pospolita na niżu z wyjątkiem Ziemi Lubuskiej i części północno-wschodniej kraju, rzadka na pogórzu i w górach. Zasięg gatunku obejmuje rozległe obszary Europy z wyjątkiem Wysp Brytyjskich i północnej części kontynentu.

Morfologia

Cebula
Obok cebuli głównej w łupinie dwie boczne cebulki ustawione na trzoneczkach.
Liście
1-2 długie, równowąskie liście odziomkowe z kantem na grzbiecie, szerokości 2-4 mm. 2-3 równowąskie liście łodygowe, owłosione na brzegu.
Kwiaty
Szypułki nagie. Kwiat o długości 14-20 mm. Działki kielicha tępe.

Biologia i ekologia

Bylina, geofit. Rośnie na polach i przydrożach. Kwitnie w kwietniu i maju. Gatunek wyróżniający zespołu Papaveretum argemones.

Ochrona

Roślina umieszczona na Czerwonej liście roślin i grzybów Polski (2006) w grupie gatunków narażonych na wyginięcie (kategoria zagrożenia: V). Najwyraźniej omyłkowo zważywszy na szerokie rozprzestrzenienie gatunku.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu