Wojciech Mann [historia i autorzy]

Wojciech Piotr Mann (ur. 25 stycznia 1948 w Świdnicy) – polski dziennikarz muzyczny, pedagog, autor tekstów piosenek, współpracujący na stałe z Programem III Polskiego Radia. Anglista.

Biografia

Korzenie rodzinne Mannów wywodzą się ze Lwowa. Ojcem Wojciecha Manna był lwowski grafik Kazimierz Mann – brat Romana i Tadeusza. W dzieciństwie Wojciech Mann występował w zespole Gawęda. Ukończył XXVII Liceum Ogólnokształcące im. Tadeusza Czackiego w Warszawie oraz filologię angielską na Uniwersytecie Warszawskim.

Od 1965 współpracuje z Polskim Radiem: w latach 1965–1967 z Rozgłośnią Harcerską, a od 1967 z Programem III Polskiego Radia, prowadząc liczne autorskie programy: Magazyn 4/4, Mój magnetofon, Poranek z radiem, Baw się razem z nami, Muzyczna poczta UKF, W tonacji Trójki, Zapraszamy do Trójki, Bielszy odcień bluesa, Między dniem a snem, Radio Mann, Manniak niedzielny, Manniak po ciemku, Pół perfekcyjnej płyty, Tanie granie (na śniadanie) oraz Piosenki bez granic.

W latach 70. współpracował też z Telewizją Polską m.in. prowadząc SSM Sobotnie Studio Młodych, a potem własny kącik w Studio 2 pt. Magazyn pana Manna. W latach 1983–1988 był redaktorem naczelnym miesięcznika „Non Stop”.

W drugiej połowie lat 80. prowadził wspólnie z Janem Chojnackim na antenie TVP2 jedyny wówczas program poświęcony muzyce rockowej Non Stop Kolor. Wraz z Krzysztofem Materną, Grzegorzem Wasowskim, Sławomirem Szczęśniakiem i Arkadiuszem Stegenką tworzył programy pt. Mądrej głowie..., Za chwilę dalszy ciąg programu (w latach 1989–1994) oraz Bardzo ostry dyżur, również w TVP 2.

W latach 80 w TVP prowadził program rozrywkowy Kanał. Występowali w nim min. Alicja Resich-Modlińska i Jan Chojnacki.

W latach 1985–1986 jako druh zastępowy poprowadził 8 wydań Listy Przebojów Programu Trzeciego.

W latach 1986–1990 w Programie III Polskiego Radia, w piątkowe, a później sobotnie wieczory, nadawano program rozrywkowy Nie tylko dla orłów.

Współpracował także z redakcją programów dla dzieci i młodzieży prowadząc, jako "Głos", program 5-10-15. Od 14 listopada 1993 do 29 kwietnia 2012 roku prowadził w TVP2 popularny program Szansa na sukces. W 1994 roku z Krzysztofem Materną stworzył telewizyjny talk-show MdM, który był w latach 90. prezentowany na antenie TVP1. W tym czasie, także z Krzysztofem Materną, opracował formułę warszawskiej stacji radiowej Radio Kolor – w tej stacji obaj dziennikarze prowadzili autorskie audycje, ich podobizny były nawet elementem ówczesnego logo tej stacji. W 1995 roku wraz z Krzysztofem Materną opublikował książkę Podróże małe i duże, której wydawcą był Twój Styl.

W latach 2001-2002 Mann i Materna prowadzili talk-show M kwadrat w TV Puls. W 2005, po powrocie do TVP1, tworzyli wspólnie program rozrywkowy MaMa. Także od 2005 do 2008 r. poza Szansą na sukces prowadził w TVP2 program pt. Duże dzieci. Od kilku lat współtworzy z Janem Chojnackim Radio Baobab. Był lektorem filmów dokumentalnych, przedstawiających historię muzyki rozrywkowej.

Sporadycznie występuje jako aktor. Grał m.in. w filmach Cudowne dziecko, Uprowadzenie Agaty Marka Piwowskiego, serialach Czterdziestolatek 20 lat później, Bank nie z tej ziemi, Świąteczna przygoda; w drugiej i trzeciej części Shreka dubbingował jedną z bohaterek – Siostrę Kopciuszka. Często wciela się też w rolę konferansjera prowadząc programy estradowe (Do grającej szafy grosik wrzuć…), występował także w programie Big Zbig Show.

W magazynie Gazety Wyborczej Duży Format był autorem Monday Manniaka – rubryki, która prezentowała polskie tłumaczenia klasycznych tekstów muzyki rockowej.

Wspólnie z Materną zajął pierwsze miejsce w ankiecie „Polityki” Koniec wieku na najważniejsze osobowości telewizyjne (1999). W tym samym tygodniku prowadzi od 2005 roku rubrykę Płyty z mojej półki, prezentującą nowości wydawnicze.

W Programie III Polskiego Radia prowadził w niedziele z Grzegorzem Wasowskim, Moniką Makowską, Janem Chojnackim i Antonim Piekutem audycję Tanie granie. Po odwołaniu z funkcji dyrektora Programu III Krzysztofa Skowrońskiego w ramach protestu z rozgłośnią pożegnał się Grzegorz Wasowski, a audycja zmieniła nazwę na Piosenki bez Granic.

Obecnie Wojciech Mann prowadzi w Trójce także w piątki poranną audycję Zapraszamy do Trójki, a w poniedziałki o 22.00 Manniaka po ciemku oraz, w parze z Anną Gacek, wtorkowe wydania audycji W tonacji Trójki. Jest członkiem Akademii Muzycznej Trójki.

Wystąpił gościnnie na wydanym w 2006 roku albumie Grzegorza Turnaua Historia pewnej podróży.

Od 5 lutego 2007 roku prowadził wraz z Krzysztofem Materną program MC², czyli Maszyna czasu Manna i Materny w telewizyjnej „Dwójce”, program został jednak zdjęty z anteny z powodu spadającej oglądalności.

W 2007 roku użyczył głosu postaci Sama w grze Sam&Max:sezon 1.

W październiku 2010 roku, nakładem wydawnictwa Znak, ukazała się książka autorstwa Wojciecha Manna pod tytułem RockMann, czyli jak nie zostałem saksofonistą.

W listopadzie 2011 roku nakładem wydawnictwa Znak, ukazała się książka Podróże małe i duże, czyli jak zostaliśmy światowcami autorstwa Wojciecha Manna i Krzysztofa Materny. Jest to wydanie zmienione i poprawione książki Podróże małe i duże pochodzącej z 1995 roku.

Jesienią 2012 i wiosną 2013 roku prowadził dwie serie autorskiego programu Kocham to co lubię w TVP2 - pierwszy sezon w niedziele o 17:20, drugi w sobotę o 16:55. Program zniknął z anteny z powodu spadającej oglądalności.

Autor książki "FotografoMannia".

Nagrody i wyróżnienia

  • Telekamera – 1999
  • tytuł Mistrza Mowy Polskiej – 2004
  • Złoty Mikrofon – 2006
  • sześciokrotny laureat nagrody Wiktora (1987, 1994, 1995, 2005, 2006), w tym Super Wiktora (2003)
  • Nagroda Muzyczna Programu Trzeciego – „Mateusz” – 2009 „za wieloletnią kompetentną publicystykę muzyczną uprawianą z niepowtarzalnym wdziękiem i humorem”
  • Srebrny Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” – 2009
  • statuetka AuTORytet 2010 w plebiscycie MediaTory – Studenckie Nagrody Dziennikarskie.
  • Krzyż Kawalerski Orderu Odrodzenia Polski – 2011 „za wybitne zasługi dla Polskiego Radia”

Drzewo genealogiczne

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.