Warzywnica kapustna [historia i autorzy]

Warzywnica kapustna (Eurydema oleraceum) – gatunek owada z rzędu pluskwiaków. Długość ciała 5-7 mm. Młode osobniki warzywnicy kapustnej posiadają żółte plamy, natomiast osobniki, które przezimowały, zmieniają barwę plam na ciemnoczerwoną. Zimują osobniki dorosłe chowając się pod liście lub grudki ziemi. Występuje na terenach otwartych, w niskiej roślinności. Żywi się sokami roślin z grupy krzyżowych. Przy masowym pojawieniu sie jest szkodnikiem upraw warzywnych, szczególnie kapusty. Występuje na terenie całej Europy oraz w północnych rejonach Azji.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu