Wózek sklepowy [historia i autorzy]

Wózek sklepowy – urządzenie służące do transportu zakupów. Wykorzystywany jest najczęściej podczas zakupów w supermarketach. Klienci mogą zwykle skorzystać z wózków po włożeniu monety do automatu, który zwalnia łańcuch łączący wózki. Moneta jest zwracana po odstawieniu wózka na miejsce postoju.

Konstrukcja

Większość wózków sklepowych jest wytwarzana z metalu lub plastiku. Konstruuje je się tak, by można było umieścić kosz jednego z wózków wewnątrz drugiego, przez co można zaoszczędzić miejsce i ułatwić transport wielu wózków na raz. Wózki posiadają najczęściej cztery koła kastora, które mogą obracać się w dowolnym kierunku, umożliwiając łatwe manewrowanie. W niektórych konstrukcjach znajduje się górna odchylana część poniżej rączki która przeznaczona jest do przewozu dzieci podczas robienia zakupów.

Historia

Pierwszy wózek sklepowy wynalazł w 1937 roku Sylvan Goldman, właściciel sieci supermarketów w Oklahoma City. Projekt bazował na konstrukcji krzesła składanego. Goldman dodał do metalowej ramy koła i uchwyty, na których można było umieścić dwa ręczne kosze na zakupy. Po zakończeniu zakupów kosze można było zabrać i złożyć wózek, przez co zajmował mniej miejsca.

Wynalazek miał na celu ułatwienie zakupów, zachęcając w ten sposób klientów do częstszego przychodzenia do sklepu. Początkowo jednak nie został przychylnie przyjęty. Kobiety uważały, że wynalazek jest niemodny, inni obawiali się, że będą wyglądali bezradnie. Dopiero po zatrudnieniu modelek i modeli, którzy korzystali z wózków i demonstrowali ich użyteczność, wózki sklepowe stały się niezwykle popularne, a Goldman został multimilionerem. W późniejszych latach zwiększono rozmiar kosza, gdyż zauważono, że skłania to klientów do kupowania większej ilości towarów.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu