Tren VIII [historia i autorzy]

Tren VIII – jeden z Trenów Jana Kochanowskiego, napisanych po śmierci jego córki, Urszuli.

W trenie tym zrozpaczony ojciec zwraca się do zmarłej Urszulki. Utwór oparty jest na zasadzie kontrastu: w pierwszej części będącej apostrofą do zmarłej Urszulki zawarty jest opis domu pełnego jej dziecięcego szczebiotu i ciągłego ruchu. W drugiej – obraz domu pustego i cichego, gdzie "Z każdego kąta żałość człowieka ujmuje, / A serce swej pociechy darmo upatruje".

Bohaterka jest opisana jako wesoła, radosna: "swym uciesznym śmiechem zabawiając". Występują epitety: np. maluczką, dusza, uciesznym śmiechem. Celem ich umieszczenia jest ukazanie kontrastu pomiędzy "domem z Urszulą, oraz domem bez Urszuli". Wykrzyczenia znajdujące się w wierszu "moja droga Orszulo, tym zniknieniem swoim" mają na celu wyrażenie bólu, przez podmiot liryczny.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu