Tomek u źródeł Amazonki [historia i autorzy]

Tomek u źródeł Amazonki to siódmy tom cyklu książek Alfreda Szklarskiego o przygodach Tomka Wilmowskiego i jego przyjaciół, po raz pierwszy wydany w 1967 roku, a później wielokrotnie wznawiany.

Pierwsze rozdziały opisują pogoń Smugi za mordercami Johna Nixona, kierownika plantacji kauczukowca. Smuga, znad Rio Putumayo, rusza w pościg do Peru, gdzie znika bez śladu.

W poszukiwaniu Smugi do Brazylii przyjeżdżają, na wezwanie Zbyszka i Nataszy, Tomek Wilmowski, Sally i kapitan Nowicki. Wspólnie wyruszają w górę rzeki, razem z przewodnikiem, którego Smuga odprawił od siebie. Po wielu problemach grupa poszukiwawcza kierowana przez Tomka odnajduje przyjaciela, który został uwięziony przez buntowniczych Indian z plemienia Kampów w zaginionym inkaskim mieście. Niestety, ekipa ratunkowa sama zostaje schwytana przez Kampów i dopiero akcja Smugi umożliwia im ucieczkę. Sam Smuga musi zostać jako więzień-wódz Indian, szykujących się do powstania. Na ochotnika do pomocy zostaje z nim kapitan Nowicki.

Tomek u źródeł Amazonki trochę różni się od pozostałych tomów. Jest najbardziej brutalny, ginie w nim najwięcej ludzi , bo łącznie aż 7 określonych (John Nixon, Mateo, Kampa, żona Kampy, Cabral, Jose, Kapłan Kampów) i sporo nieokreślonych. Jako jedyna także nie ma zdecydowanego zakończenia i stanowi zamkniętą całość dopiero razem z następnym tomem Tomek w Gran Chaco.

Spis rozdziałów

 1. Napad o świcie
 2. Pedro Alvarez atakuje!
 3. Na tropie zdrady
 4. Spotkanie z Indianami Tikuna
 5. Na Rio Putamayo
 6. Łowcy głów
 7. Tchnienie śmierci
 8. Upiorny las
 9. Tomek przybywa do Brazylii
 10. Na Amazonce
 11. Spotkanie z przyjaciółmi
 12. Nocna wyprawa
 13. Dramatyczna walka
 14. W obozie zbieraczy kauczuku
 15. Polacy w Brazylii
 16. Cubeo-"ludzie, których nie ma"
 17. Pożegnalna uczta
 18. Kraj złota i słońca
 19. Umierający Kampa
 20. Droga do ruin miasta
 21. Gniew bogów
 22. Krwawa ofiara
 23. Ucieczka

Kontynuacja

Dla fanów cyklu książek, na bieżąco śledzących losy bohaterów, dużym problemem mógł być fakt, że kontynuacja książki, powieść Tomek w Gran Chaco, została wydana dopiero w dwadzieścia lat po niniejszej.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu