Tintin w Kongo [historia i autorzy]

Tintin w Kongo (fr. Tintin au Congo) to album komiksowy wydany w serii Tintin, autorstwa Hergé.

Treść

Tintin w Kongo zaczyna się, gdy Tintin i Miluś wyruszają z Antwerpii do Konga Belgijskiego. Miluś uczestniczy w kilku wypadkach na statku, w tym spotkanie z pasażerem na gapę, ale mimo to bezpieczne dojeżdżają do Matadi. Tam wypożyczają Forda T i zatrudniają przewodnika Koko. Wyruszają w głąb Kongo, gdzie Tintin poluje na zwierzęta.

Gdy wracają do Koko Tintin zauważa, że jego auto zostało skradzione przez człowieka, w którym Miluś rozpoznaje pasażera na gapę. Odzyskują samochód, ale mężczyzna ucieka.

Następnie Tintin, Miluś i Koko udają się do wioski. Jednak pasażer na gapę dogaduje się z miejscowym czarownikiem i parę razy próbuje się pozbyć Tintina. W ostatniej próbie bandyta (Tom) próbuje zawiesić Tintina nad rzeką pełną krokodyli, aby mogły go zjeść, ale Tintin zostaje uratowany przez belgijskiego misjonarza.

Tintin i Miluś zostają zabrani do miejsca, gdzie mieszkają misjonarze, a Tom znów próbuje pozbyć się Tintina, ale w ostatniej walce zostaje zjedzony przez krokodyle, choć Tintin wcale tego nie chciał. Tintin znajduje list, w którym Tom otrzymał instrukcje, aby go zabić. List jest podpisany inicjałami A.C., które należą do Ala Capone, który chce przejąć wydobycie diamentów w Kongo. Tintin przekazuje informacje o tej akcji policji i z ich pomocą aresztuje gang.

W końcu Tintin może wrócić do spokojnego kongijskiego życia. Ale on i Miluś zostają zaatakowani przez bawoły. Zanim zostają przez nie zaatakowani, samolot podlatuje i ich ratuje. Zostają zabrani do Europy, aby przygotować się do kolejnej przygody, Tintin w Ameryce.

Wydania

"Tintin w Kongo" został wydany w postaci albumu czarno-białego (jak wszystkie pierwsze wydania początkowych albumów z przygodami Tintina) już w roku 1931 (we Francji dopiero 6 lat później). Według krytyków obraz Afryki jest typowy dla ówczesnej Belgii: naiwny i paternalistyczny. W roku 1946 Hergé przerysował go w kolorze, usuwając przy tym akcenty uważane za zbyt prokolonialne, co według przeciwników tego komiksu nie poprawiło jednak jego braków.

W Polsce komiks ten został wydany przez wydawnictwo Twój Komiks w roku 2002 roku.

Biografia

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu