Tabor Szynowy Opole [historia i autorzy]

Tabor Szynowy Opole w upadłości likwidacyjnej S.A. (TS Opole) – polski przewoźnik kolejowy oraz producent wagonów kolejowych. Firma posiada zakłady produkcyjne w Opolu i w Zielonej Górze.

Historia

Przedsiębiorstwo powstało w 1907 roku jako warsztaty naprawcze taboru kolejowego w Opolu.

Po II wojnie światowej zakłady kolejowe w Opolu weszły w skład majątku Polskich Kolei Państwowych. Po 1991 roku w związku z restrukturyzacją PKP stały się samodzielną spółką akcyjną pod nazwą ZNTK Opole. Do 2002 roku należały do Zachodniego Funduszu Inwestycyjnego NFI. W 2002 roku głównym udziałowcem w firmie został przedsiębiorca, Andrzej Świerczek. W rękach nowego właściciela zakłady stały się w ciągu kilku lat zalążkiem holdingu firm naprawiających lub produkujących wagony kolejowe dla największych przewoźników w Polsce.

W 2011 roku firma podjęła działalność jako towarowy przewoźnik kolejowy na terenie Polski.

27 lutego 2014r. Sąd Rejonowy w Opolu ogłosił upadłość likwidacyjną. 1 kwietnia 2014r. wyrok potwierdził Sąd Okręgowy w Opolu oddalając zażalenie władz Spółki.

Charakterystyka

TS Opole zajmuje się naprawą i modernizacją wagonów osobowych, wagonów towarowych i elektrycznych zespołów trakcyjnych. Ponadto firma produkuje rożnego rodzaju wagony towarowe i wózki wagonowe w oparciu o własne konstrukcje lub dokumentację powierzoną przez przewoźników kolejowych.

Głównym klientem firmy jest spółka PKP Cargo.

Pojazdy trakcyjne TS Opole

Od 2011 roku firma TS Opole jako przewoźnik kolejowy posiada kilkanaście elektrowozów serii EU07, z których część wydzierżawia Przewozom Regionalnym.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu