Symeon Łukacz [historia i autorzy]

Symeon (Szymon) Łukacz, ukr. Симеон Лукач (ur. 7 lipca 1893 we wsi Starunia koło Stanisławowa, zm. 22 sierpnia 1964) – duchowny greckokatolicki, biskup, męczennik chrześcijański i błogosławiony Kościoła katolickiego.

Symeon Łukacz w 1913 wstąpił do seminarium duchownego, naukę przerwał na dwa lata na okres I wojny światowej. Seminarium ukończył w 1919 i otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bpa Grzegorza Chomyszyna. W latach 1920-1945 był wykładowcą seminarium duchownego w Stanisławowie.

W 1945 został potajemnie wyświęcony (otrzymał chirotonię) na biskupa przez Chomyszyna.

Organa NKWD aresztowały Symeona 26 października 1949. Został skazany na 10 lat przymusowych robót i zesłany do syberyjskiego łagru w Krasnojarsku, skąd zwolniono go 11 lutego 1955. Po zwolnieniu organizował podziemne duszpasterstwo.

Ponownie aresztowany w 1962 (sądzony razem z Iwanem Słeziukiem), zachorował na gruźlicę, która przyczyniła się do jego śmierci w więzieniu o podwyższonym rygorze.

Symeon Łukacz został beatyfikowany 27 czerwca 2001 we Lwowie przez Jana Pawła II w grupie grekokatolików: 27 męczenników i Jozafaty Michaliny Hordaszewskiej.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu