Sygnały dnia [historia i autorzy]

Sygnały Dnia – poranna audycja nadawana od 1 marca 1973 w Programie Pierwszym Polskiego Radia. Autorem i pierwszym redaktorem audycji był Aleksander Tarnawski.

Początkowo odtwarzana była z taśmy magnetofonowej, jednak szybko zdecydowano się na prowadzenie jej na żywo. Przez pierwsze dwa lata program rozpoczynał się o godzinie 7 i trwał 17 minut, jako audycja muzyczno-informacyjna. W listopadzie 1975 „Sygnały Dnia” zostały przekształcone w audycję dwugodzinną (nadawaną od godziny 6 do 8), o charakterze informacyjno-publicystycznym. W styczniu 1978 program ponownie wydłużono, tym razem do 5 godzin (od godziny 4 do 9).

Po wprowadzeniu stanu wojennego w 1981 roku, audycję zdjęto z anteny. W styczniu 1982 wróciła pod nazwą „Poranne Sygnały”, nadając na falach średnich. Na fale długie powróciła ponad półtora roku później, 1 lipca 1983, a nową nazwę zachowała aż do roku 1989.

1 marca 2003 w warszawskim „Hotelu Gromada”, odbyła się uroczystość z okazji jubileuszu 30-lecia „Sygnałów Dnia”. W spotkaniu wzięli udział m.in. Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Aleksander Kwaśniewski, Marszałek Sejmu Marek Borowski i Marszałek Senatu Longin Pastusiak. Zwracając się do zebranych, prezydent Aleksander Kwaśniewski powiedział m.in.:

Obecnie audycja trwa 3 godziny (od 6:00 do 9:00). Od lutego 2011 do stycznia 2012, z wyjątkiem niedzieli można było obejrzeć rozmowy o 7:15 oraz 8:15 w TVP HD.

Twórcy

„Sygnałami Dnia” kierowali kolejno: wyżej wspomniany Aleksander Tarnawski, Sławomir Szof, Lesław Nowak, Antoni Mielniczuk, Jerzy Tomaszewski, Krzysztof Grzesiowski, Paweł Kwieciński i Wiesław Molak.

Prowadzącymi byli m.in. Tadeusz Sznuk, Sławomir Szof, Andrzej Jaroszewski, Andrzej Matul, Lesław Nowak, Krzysztof Grzesiowski, Wiesław Molak, Zygmunt Chajzer, Roman Czejarek Jakub Urlich, Andrzej Klewiado, Kacper Kaliszewski i Juliusz Głuski.

Audycję współtworzyli również: Piotr Sadowski (sekretarz Redakcji Aktualności), Magdalena Brudnicka, Jadwiga Paprocka, Rafał Brzeski, Tadeusz Cichomski, Grzegorz Dziemidowicz, Janusz Link, Mieczysław Marciniak, Mieczysław Smugarzewski, Andrzej Turski, Tadeusz Samitowski i Tadeusz Wojciechowski

Za muzyczną oprawę audycji odpowiadał Michał Rybczyński. Do realizatorów należeli – m.in. Zofia Michalewicz (pierwsza realizatorka), Krystyna Styrylska, Wanda Sztyber, Zbigniew Głodkowski, Roman Łazicki i Wojciech Nowak.

Do współpracowników należeli m.in. Krystyna Czubówna, Stefan Stelmaszczuk i Aleksander Żyzny.

Od 2010 zespół programu tworzyli: Wiesław Molak, Henryk Szrubarz, Jan Tomczak, Krzysztof Grzesiowski, Idalia Mirecka i kilkoro młodych współpracowników.

Od stycznia do czerwca 2012 audycję prowadzili głównie: Krzysztof Grzesiowski i Roman Czejarek.

Obecnie gospodarzami programu są: Krzysztof Grzesiowski i Daniel Wydrych.

Przypisy

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu