Suzuki Wagon R [historia i autorzy]

Suzuki Wagon R (w Europie Wagon R+)samochód osobowy typu kei car wprowadzony na rynek w 1993 roku przez japoński koncern Suzuki.

Opis modelu

Model Wagon R zaprojektowany został do rekreacyjnego użytku. Jest to jeden z pierwszych samochodów zaprojektowany w stylistyce "tall wagon" czyli wysokie nadwozie, krótka pokrywa oraz niemal pionowe ściany boczne i tylna; to wszystko ma na celu uzyskanie jak największej przestrzeni wewnątrz pojazdu przy zachowaniu zewnętrznych wymiarów nadwozia zgodnych z klasą samochodów "kei car". Wysokość pierwszej generacji modelu Wagon R wynosi 1640 mm, ewentualnie 255 mm więcej (170 mm wewnątrz) niż w samochodzie JDM Suzuki Alto sprzedawanym w tym samym czasie (Alto jest tak samo szeroki i długi jak Wagon R).

Wersja Wagon R Wide wprowadzona w roku 1997 odznacza się nieznacznie większymi wymiarami, które przekraczają już normy klasy "kei car", w modelu tym zastosowano większe silniki o pojemności 1.0 L oraz 1.3 L. Model ten sprzedawany był pod nazwą "Wagon R" na rynku europejskim. Jedynym podobnym samochodem sprzedawanym w Europie było w tym czasie Daihatsu Move.

W roku 1998 wprowadzono na japoński rynek drugą generację modelu Wagon R, następcą dla wersji Wagon R Wide zostaje w roku 1999 wariant Wagon R+ - trafia on na europejski rynek w roku 2000. Otwarta zostaje także produkcja w węgierskim mieście Esztergom oraz w indyjskim Gurgaonie. Suzuki Wagon R+ posiada swojego bliźniaka, Opla Agile wprowadzonego na rynek również latem 2000 roku.

Początek produkcji trzeciej generacji modelu Wagon R nastąpił we wrześniu 2003 roku w Japonii. Generacja ta doczekała się face liftingu we wrześniu 2005 roku.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu