Sedecjasz [historia i autorzy]

Sedecjasz lub Sedekiasz (hebr. צִדְקִיָּהוּ Sidkijjahu), właśc. Mattaniasz (hebr. מַתַּנְיָהוּ Mattanjahu); 618 - po 587 p.n.e. − ostatni władca Judy, panował w latach 597 p.n.e.–586 p.n.e.

Mianowany przez Babilończyków na króla państwa żydowskiego został z powodu buntu obalony i uwięziony przez babilońskiego króla Nabuchodonozora II, który tłumiąc bunt zburzył Jerozolimę i uprowadził Żydów do niewoli babilońskiej. Sedecjasz został schwytany po nieudanej próbie ucieczki do doliny rzeki Jordanu, oślepiony i uwięziony w Babilonie, gdzie zmarł.

Za czasów Sedecjasza przypadała działalność proroka Jeremiasza.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu