Schronisko PTTK na Wielkiej Raczy [historia i autorzy]

Schronisko PTTK na Wielkiej Raczy – górskie schronisko turystyczne, położone tuż poniżej szczytu Wielkiej Raczy (1236 m) w Beskidzie Żywieckim.

Spis treści

Historia

Schronisko zostało wzniesione w 1934 roku przez bielski oddział PTT. W połowie sierpnia 1939 r., w obliczu narastającego zagrożenia niemieckiego, w budynku schroniska pojawiła się drużyna KOP z zadaniem obserwacji doliny rzeki Kisucy w rejonie Czadcy, gdzie gromadziły się już transporty z oddziałami niemieckiej 7 Bawarskiej Dywizji Piechoty gen. Otta. Długoletni gospodarz schroniska, Bronisław Jarosz, przygotowywał się do opuszczenia obiektu, gdyż z dniem 1 września miał objąć schronisko PTT w Zwardoniu.

W czasie II wojny światowej przejęło je Beskidenverein i znajdował się w nim posterunek żandarmerii Wehrmachtu, jednak obiekt nie został zamknięty. W 1940 r. gospodarzem schroniska został ponownie Bronisław Jarosz.

Po przejściu frontu wiosną 1945 r. schronisko, trafione pociskami artyleryjskimi, a następnie wyszabrowane, przedstawiało żałosny widok. Bronisław Jarosz z karabinem w ręku ścigał szabrowników aż do Oszczadnicy, jednak był w stanie zabezpieczyć tylko to, co sam potrafił udźwignąć. Na skutek ograniczeń w poruszaniu się w strefie nadgranicznej schronisko zaczęło niszczeć, a PTT nie miało możliwości zapewnienia mu opieki. W 1964 roku na Wielką Raczę przybyła komisja PTTK, która miała zadecydować o rozbiórce schroniska. Na szczęście komisja nie była jednomyślna i zdecydowano nie o zamknięciu obiektu, a o jego generalnym remoncie.

1 września 2005 roku schronisko będąc nadal własnością PTTK przeszło w ajencję Polskich Schronisk Turystycznych THF (do października 2007).

Warunki

Schronisko oferuje 50 miejsc noclegowych w pokojach od 5 do 8 osobowych. Dodatkowo można nocować w pokojach wieloosobowych (10-osobowych). Goście schroniska mają dostęp do bufetu z jadalnią.

Szlaki turystyczne

Schronisko leży na skrzyżowaniu dwóch polskich szlaków turystycznych: czerwonego i żółtego oraz słowackiego zielonego. Do schroniska można dojść:

ze Zwardonia (5 h)
z Przełęczy Przegibek (4 h)
z Rycerki Kolonii (1 h 40 min)
z Oszczadnicy przez chaty na Rači (2 h 45 min).

Atrakcje turystyczne

W pobliżu schroniska znajduje się punkt widokowy z mapą gór otaczających Wielką Raczę.

Informacje teleadresowe

  • adres: 34-385 Rycerka Górna

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu