Sansewieria gwinejska [historia i autorzy]

Sansewieria gwinejska (Sansevieria trifasciata Prain) – gatunek roślin z rodziny myszopłochowatych (Ruscaceae). Pochodzi z Afryki równikowej (Zair, Nigeria). Uprawiany jako roślina pokojowa już od kilku stuleci.

Morfologia

Sukulent liściowy. Roślina dorasta do 120 cm wysokości, jednakże zazwyczaj osiąga do 80 cm. W sprzedaży również są karłowate odmiany do 30 cm. Sansewieria gwinejska posiada długie, ostro zakończone liście o szerokości 5-6 cm i zielonej barwie z żółtawym lub kremowym brzegiem (w porównaniu do innych odmian). Kwitnięcie na początku lata.

Wymagania

Roślina długowieczna bardzo wytrzymała na niekorzystne warunki jak susza, duże różnice temperatur lub silne nasłonecznienie. Najlepiej rośnie w pełnym słońcu, półcieniu albo cieniu. Roślina potrafi znieść spadki temperatury nawet poniżej 10°C. Podlewanie w lecie: raz na 1-2 tygodnie w zimie nawet co 3 tygodnie. Nawożenie tylko w okresie letnim - co 3 tygodnie nawozami np. dla kaktusów. Przesadzanie dokonujemy co 2 lata (w przypadku młodszych roślin), co 3 lata w przypadku starszych.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu