Sadziec plamisty [historia i autorzy]

Sadziec plamisty (Eutrochium maculatum (L.) E.E.Lamont) – bylina z rodziny astrowatych (Asteraceae) występująca dziko we wschodniej części Ameryki Północnej.

Morfologia

Łodyga
Sięga 2 m wysokości, ma czerwone plamki, w górze jest gruczołkowato owłosiona.
Liście
Lancetowato-owalne, ząbkowane (nieregularnie), na krótkich ogonkach. Ułożone po 4-5 okółkowo.
Kwiaty
Zebrane w koszyczki płasko ułożone (czasami dwupoziomowo). W nich 9-30 purpurowych kwiatów, które kwitną od lipca do września.

Zmienność

Odmiana 'Atropurpureum' posiada purpurowoczerwone łodygi oraz wiśniowe kwiaty.

Uprawa

Roślina uprawiana jako roślina ozdobna. Strefy mrozoodporności 5-10. Wymaga wilgotnych, próchnicznych gleb zawierających wapń, może rosnąć koło zbiorników wodnych, najlepiej na stanowisku słonecznym. Po przekwitnięciu należy rośliny lekko przyciąć. Rozmnaża się przez podział wczesną wiosną lub późną jesienią, albo przez sadzonki wytwarzane latem.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu