Sadkowice (gmina) [historia i autorzy]

Sadkowice (dawn. gmina Lubania) – gmina wiejska w województwie łódzkim, w powiecie rawskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie skierniewickim.

Siedziba gminy to Sadkowice.

Spis treści

Położenie

Sadkowice położona jest we wschodniej części województwa łódzkiego. Oddalona jest około 20 km od Rawy Mazowieckiej, siedziby powiatu rawskiego.

Gmina sąsiaduje z województwem mazowieckim. Zajmuje obszar 12 108 ha, który zamieszkuje 6040 mieszkańców. Administracyjnie składa się z 34 wsi, które tworzą 30 sołectw. Gmina posiada dogodne połączenia komunikacyjne umożliwiające sprawny dojazd do ważnych aglomeracji miejskich. Włączona jest do krajowej i międzynarodowej sieci telefonicznej. Działają także trzy przekaźniki telefonii komórkowej: Era GSM w Lewinie, Idea w Kaleniu oraz Plus GSM w Sadkowicach. Część wschodnia gminy posiada sieć wodociągową, w przyszłości władze gminy widzą pilną potrzebę rozbudowy sieci wodociągowej w pozostałej części gminy. Niezbędna jest także kontynuacja budowy kanalizacji. Obecnie w gminie działa jedna oczyszczalnia ścieków o wydajności 20,8 m³ na dobę, która została zbudowana w 1999 roku na potrzeby wsi Kaleń. Po przejęciu przez gminę zadań z zakresu prowadzenia szkolnictwa podstawowego władze gminy ze względu na niedostateczny stan bazy lokalowej jednostek oświatowych postawiły na poprawę warunków nauczania dzieci i młodzieży. W 1998 r. oddano do użytku nowoczesne wybudowane przez gminę Gimnazjum Nr 1 w Lubani. Natomiast w 2001 r. dzieci rozpoczęły nowy rok szkolny w zmodernizowanym budynku Szkoły Podstawowej w Lubani. Obecnie zostały rozpoczęte prace przy kolejnej bardzo dużej inwestycji oświatowej, którą jest rozbudowa Gimnazjum Nr 2 w Sadkowicach. W gminie działa 4 szkół podstawowych w: Sadkowicach, Lubani, Kłopoczynie i Trębaczewie oraz 2 gimnazja w Sadkowicach i Lubani. Ogółem pobiera naukę 750 uczniów. Działają także przedszkola w Kłopoczynie, Lubani, Trębaczewie i Sadkowicach z dwoma oddziałami: dla dzieci młodszych oraz sześciolatków. W gminie oprócz w/w szkół oraz Przedszkola znajduje się Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Kaleniu, Oddział Banku Spółdzielczego Ziemi Łowickiej w Sadkowicach, Urzędy Pocztowe w Sadkowicach i w Lubani, Gminna Biblioteka Publiczna w Sadkowicach z Filią w Lubani, Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej w Sadkowicach, Stacja Diagnostyczna i Stacja Paliw w Sadkowicach, Stacja Paliw w Trębaczewie, Lecznice weterynaryjne w Sadkowicach i Lubani oraz Punkt Apteczny w Kaleniu.

Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwały 5773 osoby.

Zabytki

Kościół parafialny pw. Dziesięciu Tysięcy Rycerzy Męczenników w Sadkowicach, zbudowany w latach 1884-1886 na miejscu świątyni drewnianej, która spłonęła. Z wyposażenia kościoła na uwagę zasługują: ambona w kształcie łodzi oraz rzeźby wielkiego ołtarza,

Kościół parafialny pw. Przemienienia Pańskiego w Lubani wybudowany w roku 1887 (arch. Konstanty Wojciechowski), na miejscu świątyni drewnianej, wystrój neogotycki,

Kościół parafialny pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Lewinie, zbudowany w XVII w. z drzewa modrzewiowego. Ołtarz główny Matki Boskiej Łaskawnej Lewińskiej z XVII w., dwa obrazy z XVIII w.: bpa Męczennika i św. Antoniego, ambona z 1830 r. Dwa dzwony: jeden większy "Stanisław" z 1892 r. ważący ponad 120 kg, drugi "Michał" ważący 80 kg. Wnętrze kościoła odrestaurowano pod koniec lat osiemdziesiątych XX wieku.

Zespół pałacowo–parkowy w Kaleniu: pałac klasycystyczny wybudowany ok. 1859 r., odrestaurowany w 1990 r., dobrze zachowany, budynek murowany z portykiem kolumnowym od wschodu, półkolistymi wykuszami od południa i zachodu oraz okrągłą wieżą przy narożniku północno-zachodnim. Wokół pałacu zabytkowy park krajobrazowy ze stawami i aleją wjazdową. Własność prywatna.

Na uwagę zasługują także dwory wraz z parkami i alejami zabytkowymi w Bujałach (dwór z ok. 1890 r.), Zabłociu (dwór z 1890 r.), Paprotni (dwór z ok. 1820 r.) i Jajkowicach (dwór z ok. 1820 r.), a także szczególnie piękny rezerwat modrzewia na tle lasu sosnowo–dębowo–bukowego w Trębaczewie, a w nim kilkaset gatunków roślin kwiatowych (także chronionych) oraz aleja lip w Bujałach zaliczona do pomników przyrody.

Struktura powierzchni

Według danych z roku 2002 gmina Sadkowice ma obszar 121,08 km², w tym:

  • użytki rolne: 89%
  • użytki leśne: 6%

Gmina stanowi 18,73% powierzchni powiatu.

Demografia

Dane z 30 czerwca 2004:

Opis Ogółem Kobiety Mężczyźni
jednostka osób % osób % osób %
populacja 5773 100 2807 48,6 2966 51,4
gęstość zaludnienia
(mieszk./km²)
47,7 23,2 24,5

Miejscowości bez statusu sołectwa: Nowe Lutobory, Szwejki Wielkie, Władysławów.

Sąsiednie gminy

Biała Rawska, Błędów, Mogielnica, Nowe Miasto nad Pilicą, Regnów

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu