Rudnik (gmina Sułkowice) [historia i autorzy]

Rudnik – wieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie myślenickim, w gminie Sułkowice. W latach 1975-1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa krakowskiego.

Położenie

Rudnik położony jest w dolinie pomiędzy Pasmem Barnasiówki a Pasmem Bukowca. Obydwa te pasma należą do Pogórza Wielickiego. Zabudowania i pola Rudnika zajmują ich dolne stoki oraz dolinę spływającego na zachód potoku będącego dopływem Harbutówki. W lesie na stokach Pasma Barnasiówki znajduje się oryginalna skała zwana Diabelskim Kamieniem.

Zarys historii

Prawdopodobnie nazwa Rudnik pochodzi od wydobywanej tutaj w XV i XVI wieku rudy żelaza. Prawa magdeburskie Rudnik otrzymał w 1300 r. W 1443 r. został wymieniony w składzie starostwa lanckorońskiego. Należał do niego do 1772 r. Ostatnim właścicielem w okresie międzywojennym był Kazimierz Lubomirski. We wsi znajduje się kościół pw. Maksymiliana Marii Kolbego.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu