Rogownica Biebersteina [historia i autorzy]

Rogownica Biebersteina (Cerastium biebersteinii DC.) – gatunek byliny należący do rodziny goździkowatych. Pochodzi z Krymu. Jest uprawiany jako roślina ozdobna.

Morfologia

Pokrój
Roślina o wznoszących się i pokładających pędach. Cała jest gęsto, srebrzyście kutnerowata. Łodyga osiąga długość 15–30 (45) cm. Oprócz łodyg kwiatowych wytwarza także pędy płonne.
Liście
Ulistnienie nakrzyżległe. Liście lancetowate, ostro zakończone, o długości 20–50 mm i szerokości 3–8 mm.
Kwiaty
Promieniste, białe, 5-krotne. Działki kielicha o długości 6–10 mm, wolne. Płatki korony ok. dwukrotnie dłuższe od działek kielicha, wcięte niemal do połowy długości. Wewnątrz korony 1 słupek z 5 szyjkami (rzadko czterema) i zwykle 10 pręcików. Kwitnie od połowy maja do lipca.
Owoce
10-ząbkowa torebka o płaskich ząbkach.
Gatunki podobne
W uprawie spotyka się bardzo podobną rogownicę kutnerowatą, również srebrzyście kutnerowatą. Ma nieco mniejsze liście (10–30 mm długości i 2–5 mm szerokości), a jej torebki mają odgięte ząbki.

Zastosowanie

  • Roślina ozdobna. Jest dość powszechnie uprawiana. Ze względu na biało-srebrzysty kolor całej rośliny doskonale komponuje się z innymi roślinami. Tworzy zwarte kobierce. Szczególnie nadaje się do ogródków skalnych, na murki, skarpy, obwódki. Może też być używana jako roślina okrywowa pod iglaki (jej srebrzysty kolor stanowi doskonałe tło dla zieleni).

Uprawa

Wymagania
Nie ma specjalnych wymagań co do gleby, wystarcza jej średnio żyzna ziemia ogrodowa. Jest też dość wytrzymała na suszę. Potrzebuje natomiast dużo słońca.
Rozmnażanie
Najłatwiej rozmnaża się ją poprzez podział bryły korzeniowej lub sadzonkowanie z pędów nadziemnych. Może być też rozmnażana przez nasiona.
Pielęgnacja
Rośnie dość ekspansywnie i uprawiana w ogródku skalnym może zagłuszać inne, wolniej rosnące skalniaki, tym bardziej z tego powodu, że zwykle sama się wysiewa. Wymaga zatem kontroli rozrostu.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu