Renata Janik [historia i autorzy]

Renata Urszula Janik (ur. 18 września 1965 w Zagnańsku) – polska polityk i działaczka społeczna, samorządowiec, wiceprzewodnicząca rady powiatu kieleckiego w latach 2010–2013, od 2013 posłanka na Sejm VII kadencji.

Życiorys

Jest absolwentką Akademii Ekonomicznej w Krakowie (ukończyła studia z zakresu zarządzania i marketingu w 1999) oraz podyplomowych studiów z zakresu administrowania funduszami unijnymi w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie (2010). Od maja 2004 do czerwca 2007 kierowała Referatem Organizacyjnym i Spraw Obywatelskich urzędu gminy w Zagnańsku. Od lipca 2007 do stycznia 2009 pracowała w świętokrzyskim Biurze Rozwoju Regionalnego. W styczniu 2009 została dyrektorem Departamentu Organizacyjno-Administracyjnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego.

Jest współzałożycielką i działaczką stowarzyszeń: „Razem dla Wszystkich” (zajmującego się propagowaniem wiedzy o regionie świętokrzyskim, kultury oraz tradycji wiejskiej), „W krainie Tetrapoda” (wspomagającego rozwój wsi Zachełmie) oraz „Braterskie Serca” (organizacji tworzącej warsztaty terapii zajęciowej). Należy do Platformy Obywatelskiej.

W wyborach samorządowych w 2010 uzyskała mandat radnej powiatu kieleckiego i objęła stanowisko wiceprzewodniczącej rady. Startując w wyborach parlamentarnych w 2011, zdobyła 3621 głosów, nie uzyskując mandatu. Po śmierci posła Konstantego Miodowicza objęła mandat po nim, ślubowanie złożyła 11 września 2013.

Życie prywatne

Mężatka, ma córkę Karolinę.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu