Ratusz w Lubsku [historia i autorzy]

Ratusz w Lubsku - budowla renesansowa wybudowana w latach 1580-1582 według projektu Antoniego Albertiego.

Położony we wschodniej części rynku (obecnego placu Wolności), jest budowlą zbudowaną na planie wydłużonego prostokąta, podpiwniczoną, jednopiętrową. Ratusz nakryty jest dwuspadowym dachem z oknami typu powieki. Elewacje są rozczłonkowane gzymsem międzykondygnacyjnym. Krawędzie szczytów dekorowane są pięknie wykonanymi miękkimi liniami wolut. Na osi dłuższych, ośmioosiowych elewacji znajdują się duże facjaty, ozdobione podobnymi szczytami, do tych wieńczących ściany boczne. Portal ujęty jest boniowanym obramieniem, nad którym umieszczono kartusz z herbem miasta. Wewnątrz budowli zachowały się zabytkowe, renesansowe drzwi z 1582 roku oraz sale ze sklepieniami kolebkowymi i krzyżowymi.

Obecnie siedziba władz miejskich. W przeszłości mieściły się tu także: sąd, straż miejska, kramy kupieckie, natomiast w piwnicy więzienie oraz wyszynk wina i piwa. Ratusz przetrwał II wojnę światową.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu