Puchar Świata w skokach narciarskich [historia i autorzy]

Puchar Świata w skokach narciarskich
Pierwsza edycja 1979/1980
Bieżąca edycja 2014/2015
Najwięcej zwycięstw
w klasyfikacji generalnej PŚ
Adam Małysz 4 razy
Najwięcej zwycięstw z rzędu
w klasyfikacji generalnej PŚ
Adam Małysz 3 razy
Najwięcej razy na podium
w klasyfikacji generalnej PŚ
Janne Ahonen 8 razy
Najwięcej zwycięstw
w konkursach PŚ
Gregor Schlierenzauer
53 razy
Najwięcej razy na podium
w konkursach PŚ
Janne Ahonen
108 razy
Najwięcej zwycięstw
w sezonie PŚ
Gregor Schlierenzauer
13 razy
Najwięcej razy na podium
w sezonie PŚ
Gregor Schlierenzauer
20 razy
Najwięcej zwycięstw
w konkursach PŚ
w roku kalendarzowym
Adam Małysz 17 razy
Najwięcej razy na podium PŚ
w roku kalendarzowym
Adam Małysz 22 razy
Najwięcej zwycięstw
z rzędu w konkursach PŚ
Gregor Schlierenzauer
6 razy
Najwięcej miejsc na podium
z rzędu w konkursach PŚ
Janne Ahonen
13 razy
Najwięcej zdobytych punktów
w sezonie PŚ
Gregor Schlierenzauer
2083 pkt.
Najwięcej zdobytych punktów
w roku kalendarzowym PŚ
Adam Małysz
2307 pkt.
Kraje goszczące PŚ >
Kraje dawniej goszczące PŚ Czechosłowacja

Puchar Świata w skokach narciarskich – rozgrywany corocznie, pomiędzy listopadem a marcem, cykl zawodów w skokach narciarskich, przeprowadzany przez Międzynarodową Federację Narciarską - FIS. Odbywa się głównie w krajach nordyckich i Europie Środkowej, z pojedynczymi konkursami w Japonii. Sporadycznie, w wybranych latach, także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Rosji, Szwecji, we Francji i Włoszech. Za zajęcie odpowiedniego miejsca w pojedynczych zawodach uczestnik otrzymuje daną liczbę punktów. Każdemu zawodnikowi, który co najmniej raz zajął miejsce wśród 30 najlepszych w konkursie, sumuje się zdobyte w nich punkty. Na podstawie tych punktów tworzona jest klasyfikacja Pucharu Świata. Jest ona przejściowa, tzn. jest aktualizowana po każdym konkursie. Jej aktualny lider w kolejnym konkursie Pucharu Świata startuje w żółtym plastronie. Po odbyciu się wszystkich konkursów Pucharu Świata (czyli na koniec sezonu) klasyfikacja staje się klasyfikacją końcową. Skoczek będący na jej czele staje się zwycięzcą i otrzymuje Puchar Świata – Kryształową Kulę.

W ramach PŚ rozgrywa się też Puchar Świata w lotach narciarskich, którego zwycięzcą zostaje zawodnik, który zdobędzie największą liczbę punktów we wszystkich konkursach lotów w sezonie. Triumfator klasyfikacji w tej specjalności otrzymuje tzw. Małą Kryształową Kulę. Do generalnej klasyfikacji Pucharu Świata jest także zaliczany między innymi Turniej Czterech Skoczni. Prowadzona jest również klasyfikacja drużynowa (Puchar Narodów), na którą składają się punkty zawodników z poszczególnych krajów zdobyte w konkursach indywidualnych, drużynowych i mieszanych. Konkursy igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i mistrzostw świata w lotach narciarskich nie są wliczane do klasyfikacji generalnej Pucharu Świata.

Puchar Świata organizowany jest od sezonu 1979/1980. Pomysł wprowadzenia cyklu konkursów, których wyniki zaliczane byłyby do wspólnej klasyfikacji, przejęty został z narciarstwa alpejskiego, w którym Puchar Świata rozgrywany jest od 1967 roku. Zwycięzcą pierwszego sezonu PŚ w skokach został Austriak Hubert Neuper. Trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej uzyskał wówczas polski skoczek – Stanisław Bobak.

Klasyfikację generalną najczęściej, bo czterokrotnie, wygrywali: Fin Matti Nykänen oraz Adam Małysz, przy czym polski skoczek jest jedynym, który dokonał tej sztuki trzy razy z rzędu. Najwięcej zwycięstw w poszczególnych konkursach odniósł austriacki skoczek – Gregor Schlierenzauer, który na najwyższym stopniu podium stawał 52 razy. Drugie miejsce w tej klasyfikacji zajmuje Matti Nykänen (46 zwycięstw), trzeci jest Adam Małysz (39 zwycięstw).

Dotychczas siedmiu polskich skoczków triumfowało w konkursach Pucharu Świata – Stanisław Bobak (raz, 1980), Piotr Fijas (3 razy, 1980–1986), Adam Małysz (39 razy, 1996–2011), Kamil Stoch (15 razy, 2011–2015), Piotr Żyła (raz, 2013), Krzysztof Biegun (raz, 2013) i Jan Ziobro (raz, 2013). Łącznie w historii Pucharu Świata polscy skoczkowie odnieśli 61 zwycięstw.

Spis treści

Zasady

Zawody indywidualne

Konkurs indywidualny Pucharu Świata składa się na ogół z dwóch serii skoków (czasem, ze względu na złe warunki atmosferyczne, rozgrywana jest tylko jedna seria). W każdym konkursie bierze udział 50 skoczków (40 w konkursach lotów), którzy wyłaniani są w kwalifikacjach przed konkursem. Czasem w konkursie bierze udział więcej niż 50 skoczków. Następuje to wtedy, gdy nie można było przeprowadzić rundy kwalifikacyjnej. Zazwyczaj jednak w pierwszej serii skacze 50 zawodników, w kolejności według zajmowanej pozycji w Pucharze Świata. 30 najlepszych kwalifikuje się do drugiej, decydującej serii, zdobywając punkty Pucharu Świata. Dodatkowo do drugiej serii bądź samego konkursu zostają dopuszczeni zawodnicy, którzy w pierwszej serii (kwalifikacjach) uzyskali co najmniej 95% odległości najlepszego zawodnika, lecz nie uzyskali wystarczającej liczby punktów potrzebnych do kwalifikacji z powodu upadku (dla przykładu: gdy odległość najlepszego zawodnika wynosi 130 metrów, to 95% tejże odległości wynosi 123,5 metra). Specyficzne zasady rozgrywania pierwszej serii konkursu obowiązują na zaliczanym do punktacji Pucharu Świata Turnieju Czterech Skoczni, noszą one nazwę System KO. W serii finałowej skoki oddawane są w kolejności odwrotnej do miejsca zajmowanego po pierwszej serii (jeśli dwaj zawodnicy po pierwszej serii zajmują to samo miejsce, to w drugiej serii jako pierwszy startuje skoczek mający niższy numer startowy).

Aby konkurs został uznany za ważny, musi zostać zakończona co najmniej jedna seria, w przeciwnym przypadku konkurs zostaje odwołany i tym samym nieważny, co powoduje anulowanie wszystkich skoków, a punkty do klasyfikacji PŚ nie będą w danym konkursie przyznane. W przypadku gdy w czasie trwania drugiej serii konkurs nie zostanie dokończony z powodu złych warunków atmosferycznych to za oficjalne wyniki przyjmuje się wyniki serii pierwszej.

Miejsca w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata ustalane są na podstawie punktów zdobytych przez zawodników w konkursach indywidualnych danego sezonu. W przypadku, kiedy dwóch zawodników zdobędzie taką samą liczbę punktów, wyżej sklasyfikowany zostaje ten, który więcej razy zwyciężał w konkursach PŚ, lub najwyższe zajęte przez niego miejsca w konkursach są lepsze od miejsc jego konkurenta. Lider klasyfikacji generalnej (łącznej) ma prawo do startowania w zawodach w żółtej koszulce (w sezonach 2006/2007 i 2007/2008 lider PŚ startował w czerwonej koszulce lidera).

Prawo startu w zawodach

Prawo udziału w kwalifikacjach do konkursu Pucharu Świata mają zawodnicy, którzy punktowali już w zawodach tej rangi lub w zawodach Letniego Grand Prix (dożywotnie prawo startu w PŚ), oraz zawodnicy, którzy punktowali w aktualnym lub poprzednim sezonie Pucharu Kontynentalnego.

Liczba uczestników poszczególnych reprezentacji narodowych jest ograniczona. Ustala się ją na podstawie Światowej Listy Rankingowej (WRL), która wyznacza kwoty startowe na dane periody Pucharu Świata (w sezonie jest ich siedem – dwa latem i pięć zimą). Kwota oznacza maksymalną liczbę reprezentantów, którą dany kraj ma prawo wystawić w zawodach. Maksymalna kwota wynosi 7, a minimalna 2 zawodników. Państwo, które jest gospodarzem zawodów może w swoim kraju, dwa razy w sezonie, wystawić dodatkowo grupę krajową, składającą się z maksymalnie 6 skoczków.

Czołowa dziesiątka klasyfikacji generalnej Pucharu Świata otrzymuje automatyczną kwalifikację do zawodów. Zawodnicy ci mogą brać udział w kwalifikacjach, ale ich skoki nie są zaliczane do wyników eliminacji i nie są oceniane przez sędziów (wyjątkiem są konkursy Turnieju Czterech Skoczni, rozgrywane systemem KO). Oddanie skoku w serii kwalifikacyjnej zawodnika z czołowej "10" nie jest obowiązkowe i decyzja o oddaniu skoku jest uzależniona od skoczka.

Ocena skoku

Każdy zawodnik po oddaniu swojej próby otrzymuje ocenę łączną, na którą składają się noty za długość skoku i jego styl. Ocena nie może być ujemna, jeśli ocena po zsumowaniu obu not jest niższa od zera, zawodnik otrzymuje za skok 0 punktów.

Punkty za odległość
Po zmierzeniu odległości skoku, liczy się jej długość względem tzw. punktu K (punkt konstrukcyjny skoczni), który jest równy 60 pkt. w klasyfikacji (120 pkt. na skoczniach mamucich). Za każdy metr dalej lub bliżej od punktu K zawodnik otrzymuje +1,8 lub -1,8 pkt. na dużej skoczni, a +2,0 lub -2,0 pkt. na mniejszych skoczniach (na mamucich +1,2 lub -1,2 pkt.). Długość skoku mierzona jest od progu skoczni do pięty tylnego buta skoczka, w chwili zetknięcia się narty na całej długości z zeskokiem, z dokładnością do 0,5 m.

Noty za styl
Oprócz punktów za odległość pięciu sędziów dodaje noty za styl (2 skrajne noty są odrzucane), w skali 0-20 pkt., według następujących zasad:

– za błędy w fazie lotu jeden sędzia może odjąć maksymalnie 5 pkt.; oceniane jest płynne przejście do fazy lotu, symetryczna i stabilna pozycja w jej trakcie, zapoczątkowanie lądowania w odpowiednim momencie
– w fazie lądowania stracić można również 5 pkt., przy czym 2 pkt. odejmuje się w przypadku lądowania bez telemarku
– najwięcej punktów można utracić w fazie odjazdu; całkowity upadek oznacza utratę 7 pkt.; za dotknięcie jakąś częścią ciała zeskoku odejmowanych jest 4-5 pkt.; przyjęcie przed przekroczeniem granicy upadków nieprawidłowej pozycji ciała powoduje odjęcie 0,5-3 pkt.
– zachowanie skoczka na wybiegu poza granicą upadków nie jest oceniane przez sędziów

Dodatkowe przeliczniki
Od piątego periodu sezonu 2009/2010 (zawody na skoczni mamuciej w Oberstdorfie) oprócz not za styl i długość skoku, wpływ na ocenę końcową skoczka ma przelicznik za prędkość i kierunek wiatru oraz za ewentualną zmianę długości najazdu.

Punktacja zawodów indywidualnych

Od sezonu 1993/1994 za miejsca zajęte w konkursie Pucharu Świata zawodnicy otrzymują punkty według następującej tabeli:

miejsce punkty
1. 100
2. 80
3. 60
4. 50
5. 45
miejsce punkty
6. 40
7. 36
8. 32
9. 29
10. 26
miejsce punkty
11. 24
12. 22
13. 20
14. 18
15. 16
miejsce punkty
16. 15
17. 14
18. 13
19. 12
20. 11
miejsce punkty
21. 10
22. 9
23. 8
24. 7
25. 6
miejsce punkty
26. 5
27. 4
28. 3
29. 2
30. 1

W przypadku uzyskania przez kilku zawodników takiej samej noty w konkursie, wszystkim przyznaje się punkty za miejsce, na którym są sklasyfikowani. Przykładowo, jeśli dwaj zawodnicy zajmą pierwsze miejsce, to obaj uzyskają po 100 pkt, a następny skoczek w klasyfikacji zdobędzie 60 pkt. za trzecie miejsce.

W sezonach 1979/1980–1992/1993 skoczkom przyznawano punkty za zajęte miejsca w poszczególnych konkursach według następującej tabeli:

miejsce punkty
1. 25
2. 20
3. 15
4. 12
5. 11
miejsce punkty
6. 10
7. 9
8. 8
9. 7
10. 6
miejsce punkty
11. 5
12. 4
13. 3
14. 2
15. 1

Zawody drużynowe

Oprócz konkursów indywidualnych rozgrywane są także konkursy drużynowe. Aby konkurs mógł się odbyć, musi się do niego zgłosić co najmniej 8 krajów. W innym przypadku rozgrywane są zawody indywidualne. Każda z drużyn wystawia czterech zawodników, którzy oddają po dwa skoki.

W konkursie odbywają się dwie rundy po cztery serie skoków (czasem, ze względu na złe warunki atmosferyczne, rozgrywana jest tylko jedna runda). W każdej z 8 serii, członkowie drużyn oddają po jednym skoku (jeden skoczek z każdej drużyny na serię). Kolejność startu członków drużyny jest ustalona i nie może się zmieniać pomiędzy rundami. W drugiej rundzie konkursu startuje 8 najlepszych drużyn z rundy pierwszej (chyba że na 8. miejscu znajdują się ex aequo dwie lub więcej drużyn).

Zwycięzcą zawodów zostaje drużyna, która uzyska najwyższą łączną notę punktową za skoki wszystkich jej członków, we wszystkich zakończonych rundach.

Miejsca państw w klasyfikacji Pucharu Narodów ustalane są na podstawie sumy punktów z konkursów drużynowych oraz sumy punktów zdobytych przez wszystkich zawodników danego kraju w konkursach indywidualnych w danym sezonie.

Punktacja zawodów drużynowych

Za miejsca zajęte w drużynowych konkursach Pucharu Świata kraje otrzymują punkty według następującej tabeli:

miejsce 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.
punkty 400 350 300 250 200 150 100 50

Od sezonu 2012/2013 rozgrywane są także konkursy drużyn mieszanych (jeden w sezonie). Startują w nich drużyny składające się z dwóch zawodników i dwóch zawodniczek. Zasady rozgrywania konkursu drużynowego są takie same, jak zwykłego konkursu drużynowego, z jedną różnicą: punkty zdobyte przez każdą z drużyn są dzielone na połowę i dopisywane w połowie do klasyfikacji drużynowej Pucharu Świata mężczyzn, a w połowie do takiej samej klasyfikacji kobiet. Zatem za zajęcie poszczególnych miejsc kraje otrzymują w obu klasyfikacjach (męskiej i kobiecej) punkty według poniższej tabeli:

miejsce 1. 2. 3. 4. 5. 6. 7. 8.
punkty 200 175 150 125 100 75 50 25

Zdobywcy Pucharu Świata

1999/2000]]

Po Puchar Świata, za zwycięstwo w klasyfikacji indywidualnej, sięgało ogółem 21 skoczków z 9 krajów. Rekordzistami są Fin – Matti Nykänen i Polak – Adam Małysz, którzy triumfowali czterokrotnie, przy czym polski skoczek jest jedynym, który dokonał tej sztuki 3 razy z rzędu. Najwięcej zdobywców PŚ pochodzi z Austrii – sześciu. Łącznie skoczkowie z tego kraju byli najlepsi 11 razy.

W klasyfikacji drużynowej (Puchar Narodów) zwyciężało dotąd 5 reprezentacji. Najczęściej reprezentacja Austrii (17 razy), następnie Finlandii (7 razy), Norwegii (6 razy), Japonii (3 razy) i Niemiec (raz). Reprezentacja Polski nigdy nie zdobyła Pucharu Narodów. Najwyżej uplasowała się na trzecim miejscu, w sezonie 2010/2011.

Poniższa tabela przedstawia chronologiczne zestawienie zdobywców Pucharu Świata, indywidualnie i drużynowo:

Lp. Sezon I miejsce II miejsce III miejsce  Puchar Narodów 
1. 1979/1980 Hubert Neuper Armin Kogler Stanisław Bobak
2. 1980/1981 Armin Kogler Roger Ruud Horst Bulau
3. 1981/1982 Armin Kogler Hubert Neuper Horst Bulau
4. 1982/1983 Matti Nykänen Horst Bulau Armin Kogler
5. 1983/1984 Jens Weißflog Matti Nykänen Pavel Ploc
6. 1984/1985 Matti Nykänen Andreas Felder Ernst Vettori
7. 1985/1986 Matti Nykänen Ernst Vettori Andreas Felder
8. 1986/1987 Vegard Opaas Ernst Vettori Andreas Felder
9. 1987/1988 Matti Nykänen Pavel Ploc Primož Ulaga
10. 1988/1989 Jan Boklöv Jens Weißflog Dieter Thoma
11. 1989/1990 Ari-Pekka Nikkola Ernst Vettori Andreas Felder
12. 1990/1991 Andreas Felder Stefan Zünd Dieter Thoma
13. 1991/1992 Toni Nieminen Werner Rathmayr Andreas Felder
14. 1992/1993 Andreas Goldberger Jaroslav Sakala Noriaki Kasai
15. 1993/1994 Espen Bredesen Jens Weißflog Andreas Goldberger
16. 1994/1995 Andreas Goldberger Roberto Cecon Janne Ahonen
17. 1995/1996 Andreas Goldberger Ari-Pekka Nikkola Janne Ahonen
18. 1996/1997 Primož Peterka Dieter Thoma Kazuyoshi Funaki
19. 1997/1998 Primož Peterka Kazuyoshi Funaki Andreas Widhölzl
20. 1998/1999 Martin Schmitt Janne Ahonen Noriaki Kasai
21. 1999/2000 Martin Schmitt Andreas Widhölzl Janne Ahonen
22. 2000/2001 Adam Małysz Martin Schmitt Risto Jussilainen
23. 2001/2002 Adam Małysz Sven Hannawald Matti Hautamäki
24. 2002/2003 Adam Małysz Sven Hannawald Andreas Widhölzl
25. 2003/2004 Janne Ahonen Roar Ljøkelsøy Bjørn Einar Romøren
26. 2004/2005 Janne Ahonen Roar Ljøkelsøy Matti Hautamäki
27. 2005/2006 Jakub Janda Janne Ahonen Andreas Küttel
28. 2006/2007 Adam Małysz Anders Jacobsen Simon Ammann
29. 2007/2008 Thomas Morgenstern Gregor Schlierenzauer Janne Ahonen
30. 2008/2009 Gregor Schlierenzauer Simon Ammann Wolfgang Loitzl
31. 2009/2010 Simon Ammann Gregor Schlierenzauer Thomas Morgenstern
32. 2010/2011 Thomas Morgenstern Simon Ammann Adam Małysz
33. 2011/2012 Anders Bardal Gregor Schlierenzauer Andreas Kofler
34. 2012/2013 Gregor Schlierenzauer Anders Bardal Kamil Stoch
35. 2013/2014 Kamil Stoch Peter Prevc Severin Freund
36. 2014/2015 Peter Prevc Stefan Kraft

Klasyfikacja generalna

Podział według krajów

Najwięcej zwycięstw i miejsc na podium w klasyfikacji generalnej

Miejsce Kraj Razem
1. 11 11 13 35
2. 8 4 7 19
3. 5 0 3 8
4. 3 5 3 11
5. 3 5 1 9
6. 2 2 0 4
7. 1 3 2 6
8. 1 1 0 2
1 1 0 2
10. 1 0 0 1
11. 0 1 3 4
12. 0 1 2 3
13. 0 1 1 2
14. 0 1 0 1
15. 0 0 1 1

Podział według zawodników

Najwięcej zwycięstw i miejsc na podium w klasyfikacji generalnej

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Razem
1. Matti Nykänen 4 1 0 5
2. Adam Małysz 4 0 1 5
3. Andreas Goldberger 3 0 1 4
4. Gregor Schlierenzauer 2 3 0 5
5. Janne Ahonen 2 2 4 8
6. Armin Kogler 2 1 1 4
7. Martin Schmitt 2 1 0 3
8. Thomas Morgenstern 2 0 1 3
9. Primož Peterka 2 0 0 2
10. Simon Ammann 1 2 1 4
11. Jens Weißflog NRD/ 1 2 0 3
12. Andreas Felder 1 1 4 6
13. Hubert Neuper 1 1 0 2
Ari-Pekka Nikkola 1 1 0 2
Anders Bardal 1 1 0 2
16. Kamil Stoch 1 0 1 2
Severin Freund 1 0 1 2
18. Vegard Opaas 1 0 0 1
Jan Boklöv 1 0 0 1
Toni Nieminen 1 0 0 1
Espen Bredesen 1 0 0 1
Jakub Janda 1 0 0 1
23. Ernst Vettori 0 3 1 4
24. Sven Hannawald 0 2 0 2
Roar Ljøkelsøy 0 2 0 2
Peter Prevc 0 2 0 2
27. Horst Bulau 0 1 2 3
Dieter Thoma 0 1 2 3
Andreas Widhölzl 0 1 2 3
30. Pavel Ploc 0 1 1 2
Kazuyoshi Funaki 0 1 1 2
32. Roger Ruud 0 1 0 1
Stefan Zünd 0 1 0 1
Werner Rathmayr 0 1 0 1
Jaroslav Sakala 0 1 0 1
Roberto Cecon 0 1 0 1
Anders Jacobsen 0 1 0 1
38. Noriaki Kasai 0 0 2 2
Matti Hautamäki 0 0 2 2
40. Stanisław Bobak 0 0 1 1
Primož Ulaga Jugosławia 0 0 1 1
Risto Jussilainen 0 0 1 1
Bjørn Einar Romøren 0 0 1 1
Andreas Küttel 0 0 1 1
Wolfgang Loitzl 0 0 1 1
Andreas Kofler 0 0 1 1
Stefan Kraft 0 0 1 1

Najwięcej podiów klasyfikacji generalnej z rzędu

Miejsce Od Do Imię i nazwisko Kraj Liczba
1. 1979/1980 1982/1983 Armin Kogler 4 2 1 1
1. 1982/1983 1985/1986 Matti Nykänen 4 3 1 0
1. 1992/1993 1995/1996 Andreas Goldberger 4 3 0 1
4. 1980/1981 1982/1983 Horst Bulau 3 0 1 2
4. 1984/1985 1986/1987 Andreas Felder 3 0 1 2
4. 1989/1990 1991/1992 Andreas Felder 3 1 0 2
4. 1984/1985 1986/1987 Ernst Vettori 3 0 2 1
4. 2003/2004 2005/2006 Janne Ahonen 3 2 1 0
4. 2000/2001 2002/2003 Adam Małysz 3 3 0 0
4. 1998/1999 2000/2001 Martin Schmitt 3 2 1 0
4. 2008/2009 2010/2011 Simon Ammann 3 1 2 0
4. 2007/2008 2009/2010 Gregor Schlierenzauer 3 1 2 0
13. 1994/1995 1995/1996 Janne Ahonen 2 0 0 2
13. 1998/1999 1999/2000 Janne Ahonen 2 0 1 1
13. 1996/1997 1997/1998 Kazuyoshi Funaki 2 0 1 1
13. 1996/1997 1997/1998 Primož Peterka 2 2 0 0
13. 2001/2002 2002/2003 Sven Hannawald 2 0 2 0
13. 2003/2004 2004/2005 Roar Ljøkelsøy 2 0 2 0
13. 2009/2010 2010/2011 Thomas Morgenstern 2 1 0 1
13. 2011/2012 2012/2013 Gregor Schlierenzauer 2 1 1 0
13. 2011/2012 2012/2013 Anders Bardal 2 1 1 0
13. 2012/2013 2013/2014 Kamil Stoch 2 1 0 1
13. 2013/2014 2014/2015 Severin Freund 2 1 0 1
13. 2013/2014 2014/2015 Peter Prevc 2 0 2 0

Reprezentanci Polski w czołowej "10" klasyfikacji generalnej

Sezon Zawodnik Miejsce
79/80 Stanisław Bobak 3.
95/96 Adam Małysz 7.
96/97 Adam Małysz 10.
00/01 Adam Małysz 1.
01/02 Adam Małysz 1.
02/03 Adam Małysz 1.
04/05 Adam Małysz 4.
05/06 Adam Małysz 9.
06/07 Adam Małysz 1.
09/10 Adam Małysz 5.
10/11 Adam Małysz 3.
Kamil Stoch 10.
11/12 Kamil Stoch 5.
12/13 Kamil Stoch 3.
13/14 Kamil Stoch 1.
14/15 Kamil Stoch 9.

Konkursy indywidualne

Podział według krajów

Najwięcej zwycięstw w konkursach Pucharu Świata

Stan na 22 marca 2015, po zawodach w Planicy. Opracowano na podstawie.

Miejsce Kraj Zwycięstwa
1. 234
2. 151
3. 104
4. 98
5. 62
6. 61
7. 33
8. 32
9. 28
10. 19
11. 16
12. 14
13. 10
14. 7
7
15. 3
16. 1

Podział według zawodników

Najwięcej zwycięstw w konkursach Pucharu Świata

Stan na 22 marca 2015, po zawodach w

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Liczba
1. Gregor Schlierenzauer 53
2. Matti Nykänen 46
3. Adam Małysz 39
4. Janne Ahonen 36
5. Jens Weißflog NRD/ 33
6. Martin Schmitt 28
7. Andreas Felder 25
8. Thomas Morgenstern 23
Simon Ammann 23
10. Andreas Goldberger 20
11. Sven Hannawald 18
Andreas Widhölzl 18
Severin Freund 18
14. Noriaki Kasai 17
15. Matti Hautamäki 16
16. Kazuyoshi Funaki 15
Primož Peterka 15
Ernst Vettori 15
Kamil Stoch 15
20. Horst Bulau 13
Armin Kogler 13

Podium Pucharu Świata wszech czasów

Stan na 22 marca 2015, po zawodach w

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Razem 1. miejsce 2. miejsce 3. miejsce
1. Janne Ahonen 108 36 44 28
2. Adam Małysz 92 39 27 26
3. Gregor Schlierenzauer 88 53 20 15
4. Simon Ammann 79 23 31 25
5. Matti Nykänen 76 46 22 8
Thomas Morgenstern 76 23 30 23
7. Jens Weißflog NRD/ 73 33 19 21
8. Andreas Goldberger 63 20 25 18
9. Noriaki Kasai 56 17 12 27
10. Ernst Vettori 54 15 18 21
11. Martin Schmitt 52 28 14 10
12. Andreas Felder 51 25 15 11
13. Andreas Widhölzl 49 18 17 14
14. Ari-Pekka Nikkola 42 9 14 19
15. Sven Hannawald 40 18 12 10
Severin Freund 40 18 11 11
17. Matti Hautamäki 38 16 10 12
Kazuyoshi Funaki 38 15 12 11
19. Armin Kogler 37 13 12 12
20. Dieter Thoma 36 12 14 10

Pierwsza "5" Pucharu Świata wszech czasów

Stan na 22 marca 2015, po zawodach w

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Liczba
1. Janne Ahonen 163
2. Adam Małysz 126
3. Gregor Schlierenzauer 121
4. Simon Ammann 114
5. Thomas Morgenstern 112
6. Noriaki Kasai 97
7. Matti Nykänen 96
8. Jens Weißflog NRD/ 94
Andreas Goldberger 94
10. Ernst Vettori 85
11. Andreas Widhölzl 83
12. Martin Schmitt 75
13. Sven Hannawald 69
14. Andreas Felder 66
15. Andreas Kofler 65
16. Ari-Pekka Nikkola 63
Matti Hautamäki 63
18. Kazuyoshi Funaki 60
19. Anders Bardal 59
20. Martin Höllwarth 58
Dieter Thoma 58

Pierwsza "10" Pucharu Świata wszech czasów

Stan na 22 marca 2015, po zawodach w

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Liczba
1. Janne Ahonen 248
2. Adam Małysz 198
3. Noriaki Kasai 186
4. Thomas Morgenstern 172
5. Simon Ammann 171
6. Gregor Schlierenzauer 158
7. Andreas Goldberger 153
8. Andreas Widhölzl 142
9. Ernst Vettori 127
10. Jens Weißflog NRD/ 126
11. Matti Hautamäki 122
12. Roar Ljøkelsøy 115
13. Martin Höllwarth 114
Matti Nykänen 114
15. Andreas Kofler 112
16. Martin Schmitt 110
17. Wolfgang Loitzl 107
18. Anders Bardal 103
19. Ari-Pekka Nikkola 102
20. Dieter Thoma 99
Andreas Felder 99

Pierwsza "30" Pucharu Świata wszech czasów

Stan na 22 marca 2015, po zawodach w Planicy.

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Liczba
1. Noriaki Kasai 403
2. Janne Ahonen 353
3. Wolfgang Loitzl 309
4. Adam Małysz 307
5. Simon Ammann 279
6. Roar Ljøkelsøy 269
7. Andreas Goldberger 250
8. Matti Hautamäki 246
9. Martin Schmitt 238
10. Thomas Morgenstern 237
11. Anders Bardal 235
12. Martin Höllwarth 233
13. Andreas Widhölzl 226
14. Andreas Kofler 218
15. Michael Uhrmann 217
16. Michael Neumayer 215
17. Jakub Janda 205
18. Gregor Schlierenzauer 205
19. Martin Koch 199
20. Robert Kranjec 197

Najwięcej występów w konkursach Pucharu Świata

Stan na 22 marca 2015, po zawodach w Planicy.
Wzięto pod uwagę dyskwalifikacje. Nie wliczono występów w kwalifikacjach, które nie dały awansu do konkursu.

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Liczba
1. Noriaki Kasai 478
2. Janne Ahonen 396
3. Wolfgang Loitzl 356
4. Roar Ljøkelsøy 350
5. Adam Małysz 349
6. Simon Ammann 330
7. Jakub Janda 324
8. Martin Höllwarth 307
9. Robert Kranjec 294
10. Martin Schmitt 292
11. Matti Hautamäki 290
12. Andreas Goldberger 288
Anders Bardal 288
14. Andreas Widhölzl 279
Andreas Kofler 279
16. Michael Neumayer 274
17. Michael Uhrmann 273
18. Martin Koch 271
19. Roberto Cecon 265
20. Thomas Morgenstern 245

Noriaki Kasai - najstarszy zwycięzca konkursu Pucharu Świata

Najstarsi zwycięzcy konkursów Pucharu Świata

Stan na 22 marca 2015, po zawodach w Planicy.

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Data zwycięstwa Miejsce Wiek
1. Noriaki Kasai 29 listopada 2014 Kuusamo 42 lata 5 m. 23 d.
2. Takanobu Okabe 10 marca 2009 Kuopio 38 lat 4 m. 12 d.
3. Simon Ammann 29 listopada 2014 Kuusamo 33 lata 5 m. 4 d.
4. Adam Małysz 21 stycznia 2011 Zakopane 33 lata 1 m. 18 d.
5. Jan Matura 20 stycznia 2013 Sapporo 32 lata 11 m. 22 d.
6. Jens Weißflog NRD/ 18 lutego 1996 Iron Mountain 31 lat 6 m. 28 d.
7. Anders Bardal 7 marca 2014 Trondheim 31 lat 6 m. 10 d.
8. Robert Kranjec 27 stycznia 2013 Vikersund 31 lat 5 m. 11 d.
9. Janne Ahonen 4 marca 2008 Kuopio 30 lat 9 m. 22 d.
10. Martin Höllwarth 6 stycznia 2005 Bischofshofen 30 lat 8 m. 24 d.
11. Jernej Damjan 26 stycznia 2014 Sapporo 30 lat 7 m. 29 d.
12. Martin Koch 18 marca 2012 Planica 30 lat 1 m. 25 d.
13. Andreas Felder 29 marca 1992 Planica 30 lat 0 m. 23 d.
14. Anders Jacobsen 1 stycznia 2015 Ga-Pa 29 lat 10 m. 15 d.
15. Masahiko Harada 13 marca 1998 Trondheim 29 lat 10 m. 4 d.
16. Kazuyoshi Funaki 5 lutego 2005 Sapporo 29 lat 9 m. 9 d.
17. Roar Ljøkelsøy 22 stycznia 2006 Sapporo 29 lat 7 m. 22 d.
18. Stefan Horngacher 16 stycznia 1999 Zakopane 29 lat 3 m. 27 d.
19. Johan Sætre 23 stycznia 1981 Gstaad 29 lat 0 m. 18 d.
20. Wolfgang Loitzl 16 stycznia 2009 Zakopane 29 lat 0 m. 3 d.

Najstarsi zawodnicy na podium konkursów Pucharu Świata

Stan na 22 marca 2015, po zawodach w Planicy.
Uwzględniono wyłącznie zawodników powyżej 30. roku życia.

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Data podium Miejscowość Lok. Wiek
1. Noriaki Kasai 15 marca 2015 Oslo 3. 42 lata 9 m. 9 d.
2. Takanobu Okabe 10 marca 2009 Kuopio 1. 38 lat 4 m. 12 d.
3. Michael Neumayer 27 stycznia 2013 Vikersund 2. 34 lata 0 m. 12 d.
4. Simon Ammann Szwajcaria 10 marca 2015 Kuopio 3. 33 lata 8 m. 13 d.
5. Adam Małysz 20 marca 2011 Planica 3. 33 lata 3 m. 17 d.
6. Jan Matura 3 lutego 2013 Harrachov 3. 33 lata 0 m. 5 d.
7. Dmitrij Wasiljew 1 grudnia 2012 Kuusamo 2. 32 lata 11 m. 5 d.
8. Janne Ahonen 6 stycznia 2010 Bischofshofen 2. 32 lata 7 m. 26 d.
9. Masahiko Harada 29 grudnia 2000 Oberstdorf 3. 32 lata 7 m. 20 d.
10. Stefan Horngacher 24 stycznia 2002 Hakuba 2. 32 lata 7 m. 4 d.
11. Anders Bardal 10 marca 2015 Kuopio 2. 32 lat 6 m. 14 d.
12. Robert Kranjec 26 stycznia 2014 Sapporo 3. 32 lata 6 m. 10 d.
13. Michael Uhrmann 23 stycznia 2011 Zakopane 3. 32 lata 4 m. 7 d.
14. Jens Weißflog NRD/ 13 marca 1996 Falun 3. 31 lat 7 m. 21 d.
15. Jiří Parma 22 stycznia 1994 Sapporo 3. 31 lat 0 m. 13 d.
16. Martin Schmitt 16 stycznia 2009 Zakopane 3. 30 lat 11 m. 18 d.
17. Wolfgang Loitzl 17 grudnia 2010 Engelberg 3. 30 lat 11 m. 4 d.
18. Martin Höllwarth 9 stycznia 2005 Willingen 2. 30 lat 8 m. 27 d.
19. Jernej Damjan 26 stycznia 2014 Willingen 3. 30 lat 8 m. 4 d.
20. Roar Ljøkelsøy 20 stycznia 2007 Zakopane 2. 30 lat 7 m. 20 d.
21. Johan Sætre 20 marca 1982 Štrbské Pleso 3. 30 lat 2 m. 15 d.
22. Martin Koch 18 marca 2012 Planica 1. 30 lat 1 m. 25 d.
23. Andreas Goldberger 1 stycznia 2003 Garmisch-Partenkirchen 2. 30 lat 1 m. 3 d.
24. Andreas Felder 29 marca 1992 Planica 1. 30 lat 0 m. 23 d.

Najmłodsi zwycięzcy konkursów Pucharu Świata

Stan na 22 marca 2015, po zawodach w Planicy.

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Data zwycięstwa Miejsce Wiek
1. Steve Collins 9 marca 1980 Lahti 15 lat 11 m. 27 d.
2. Thomas Morgenstern 11 stycznia 2003 Liberec 16 lat 2 m. 12 d.
3. Toni Nieminen 30 listopada 1991 Thunder Bay 16 lat 6 m. 0 d.
4. Janne Ahonen 19 grudnia 1993 Engelberg 16 lat 7 m. 8 d.
5. Gregor Schlierenzauer 3 grudnia 2006 Lillehammer 16 lat 10 m. 27 d.
6. Primož Peterka 27 stycznia 1996 Zakopane 16 lat 10 m. 29 d.
7. Martin Höllwarth 10 stycznia 1991 Predazzo 17 lat 8 m. 28 d.
8. Ari-Pekka Nikkola 28 lutego 1987 Lahti 17 lat 9 m. 12 d.
9. Nicolas Dessum 22 stycznia 1995 Sapporo 17 lat 11 m. 2 d.
10. Reinhard Schwarzenberger 30 grudnia 1994 Oberstdorf 17 lat 11 m. 23 d.
11. Pekka Suorsa 22 grudnia 1985 Chamonix 18 lat 0 m. 14 d.
12. Roberto Cecon 16 lutego 1990 Predazzo 18 lat 1 m. 19 d.
13. Stephan Hocke 15 grudnia 2001 Engelberg 18 lat 1 m. 25 d.
14. Adam Małysz 17 marca 1996 Oslo 18 lat 4 m. 14 d.
15. Horst Bulau 1 stycznia 1981 Ga-Pa 18 lat 4 m. 18 d.
16. Andreas Wellinger 16 stycznia 2014 Wisła 18 lat 4 m. 19 d.
17. Matti Nykänen 30 grudnia 1981 Oberstdorf 18 lat 5 m. 13 d.
18. Jens Weißflog NRD/ 6 stycznia 1983 Bischofshofen 18 lat 5 m. 16 d.
19. Pavel Ploc 9 stycznia 1983 Harrachov 18 lat 6 m. 25 d.
20. Christian Nagiller 23 stycznia 2003 Hakuba 18 lat 6 m. 30 d.

Zawodnicy z największym odstępem czasowym między pierwszym a ostatnim zwycięstwem w konkursie Pucharu Świata

Stan na 22 marca 2015, po zawodach w Planicy.

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Data pierwszego zwycięstwa Data ostatniego zwycięstwa Odstęp czasowy
1. Noriaki Kasai 21 marca 1992 29 listopada 2014 22 lat 8 m. 8 d.
2. Adam Małysz 17 marca 1996 21 stycznia 2011 14 lat 10 m. 4 d.
3. Janne Ahonen 19 grudnia 1993 4 marca 2008 14 lat 2 m. 14 d.
4. Jens Weißflog NRD/ 6 stycznia 1983 17 lutego 1996 13 lat 1 m. 11 d.
5. Martin Höllwarth 10 stycznia 1992 6 stycznia 2005 12 lat 11 m. 27 d.
6. Simon Ammann 17 marca 2002 29 listopada 2014 12 lat 8 m. 12 d.
7. Takanobu Okabe 7 grudnia 1996 10 marca 2009 12 lat 3 m. 3 d.
8. Thomas Morgenstern 11 stycznia 2003 14 grudnia 2013 10 lat 11 m. 3 d.
9. Kazuyoshi Funaki 10 grudnia 1994 5 lutego 2005 10 lat 1 m. 26 d.

Uwzględnieni są zawodnicy z co najmniej 10-letnim odstępem między pierwszą a ostatnią wygraną.

Najwięcej wygranych w sezonie konkursów Pucharu Świata

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Liczba Procent Sezon
1. Gregor Schlierenzauer 13 z 27 48,1% 2008/2009
2. Janne Ahonen 12 z 29 41,4% 2004/2005
3. Martin Schmitt 11 z 27 40,7% 1999/2000
3. Adam Małysz 11 z 21 52,4% 2000/2001
5. Matti Nykänen 10 z 25 40% 1982/1983
5. Matti Nykänen 10 z 22 45,5% 1987/1988
5. Andreas Goldberger 10 z 24 41,7% 1994/1995
5. Martin Schmitt 10 z 31 32,2% 1998/1999
5. Thomas Morgenstern 10 z 27 37% 2007/2008
5. Gregor Schlierenzauer 10 z 27 37% 2012/2013
11. Adam Małysz 9 z 24 37,5% 2006/2007
11. Simon Ammann 9 z 23 39,1% 2009/2010
11. Severin Freund 9 z 31 29% 2014/2015
14. Toni Nieminen 8 z 22 36,4% 1991/1992
14. Gregor Schlierenzauer 8 z 23 34,8% 2009/2010
16. Horst Bulau 7 z 25 28% 1982/1983
16. Jens Weißflog NRD/ 7 z 24 29,2% 1983/1984
16. Jens Weißflog NRD/ 7 z 23 30,4% 1993/1994
16. Matti Nykänen 7 z 25 28% 1985/1986
16. Andreas Felder 7 z 25 28% 1990/1991
16. Primož Peterka 7 z 25 28% 1996/1997
16. Andreas Widhölzl 7 z 27 25,9% 1999/2000
16. Adam Małysz 7 z 22 31,8% 2001/2002
16. Roar Ljøkelsøy 7 z 28 25% 2003/2004
16. Thomas Morgenstern 7 z 26 26,9% 2010/2011

Najwięcej razy na podium Pucharu Świata w sezonie

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Liczba Procent Sezon
1. Gregor Schlierenzauer 20 z 27 74,1% 2008/2009
2. Martin Schmitt 18 z 31 58,1% 1998/1999
3. Martin Schmitt 17 z 27 63% 1999/2000
3. Simon Ammann 17 z 27 63% 2008/2009
5. Simon Ammann 16 z 23 69,6% 2009/2010
5. Thomas Morgenstern 16 z 26 61,5% 2010/2011
5. Janne Ahonen 16 z 27 59,3% 1999/2000
5. Thomas Morgenstern 16 z 27 59,3% 2007/2008
5. Gregor Schlierenzauer 16 z 27 59,3% 2012/2013
10. Andreas Goldberger 15 z 24 63% 1994/1995
10. Janne Ahonen 15 z 29 51,7% 2004/2005
10. Kazuyoshi Funaki 15 z 31 48,4% 1998/1999
10. Severin Freund 15 z 31 48,4% 2014/2015
14. Adam Małysz 14 z 21 66,7% 2000/2001
14. Adam Małysz 14 z 22 63,6% 2001/2002
14. Matti Nykänen 14 z 25 56% 1985/1986
14. Andreas Widhölzl 14 z 27 51,9% 1999/2000
14. Gregor Schlierenzauer 14 z 27 51,9% 2007/2008
14. Primož Peterka 14 z 26 53,8% 1996/1997
14. Noriaki Kasai 14 z 31 45,2% 1998/1999
14. Peter Prevc 14 z 31 45,2% 2014/2015
21. Adam Małysz 13 z 24 54,2% 2006/2007
21. Matti Nykänen 13 z 25 52% 1982/1983
21. Janne Ahonen 13 z 28 46,4% 2003/2004
21. Janne Ahonen 13 z 31 41,9% 1998/1999
21. Stefan Kraft 13 z 31 41,9% 2014/2015

Najwięcej wygranych z rzędu konkursów Pucharu Świata

Miejsce Imię i nazwisko Kraj Liczba Sezon
1. Janne Ahonen 6 2004/2005
1. Matti Hautamäki 6 2004/2005
1. Thomas Morgenstern 6 2007/2008
1. Gregor Schlierenzauer 6 2008/2009
5. Andreas Goldberger 5 1994/1995
5. Adam Małysz 5 2000/2001
5. Sven Hannawald 5 2001/2002

Konkursy drużynowe

Najwięcej razy na podium w konkursach drużynowych Pucharu Świata

Stan na 21 marca 2015, po zawodach w Planicy.

Miejsce Kraj Razem
1. 27 19 14 60
2. 15 13 9 37
3. 13 17 13 43
4. 8 13 16 37
5. 8 2 6 16
6. 4 7 9 20
7. 0 3 5 8
8. 0 1 2 3
9. 0 0 1 1

Miejsca rozgrywania Pucharu Świata

Puchar Świata jest rozgrywany głównie w krajach nordyckich (w Norwegii i Finlandii, okazjonalnie w Szwecji) i Europie Środkowej (w Austrii, Czechach, Niemczech, Polsce, Słowenii i Szwajcarii), z pojedynczymi konkursami w Japonii. Sporadycznie, w wybranych latach, także w Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Rosji, we Francji i Włoszech. W Polsce konkursy PŚ odbywają się w Zakopanem (pierwszy konkurs 26 stycznia 1980) i w Wiśle (pierwszy konkurs 9 stycznia 2013). W sumie zawody tej rangi odbywały się w 55 miejscach, w 15 krajach (w 18, jeśli potraktować oddzielnie Czechosłowację, Jugosławię i NRD).

Puchar Świata w Polsce
Miejsce rozgrywania zawodów Nazwa skoczni Sezony
Wisła im. Adama Małysza od sezonu 12/13
Zakopane im. Stanisława Marusarza 79/80, 89/90, 95/96, 97/98-99/00 i od sezonu 01/02

Miejsca rozgrywania PŚ w poszczególnych sezonach

Lp. Miejscowość 79/
80
80/
81
81/
82
82/
83
83/
84
84/
85
85/
86
86/
87
87/
88
88/
89
89/
90
90/
91
91/
92
92/
93
93/
94
94/
95
95/
96
96/
97
97/
98
98/
99
99/
00
00/
01
01/
02
02/
03
03/
04
04/
05
05/
06
06/
07
07/
08
08/
09
09/
10
10/
11
11/
12
12/
13
13/
14
14/
15
1. Cortina d'Ampezzo +
+ + + +
2. Oberstdorf + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +
3. Garmisch
−Partenkirchen
+ + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +
4. Innsbruck + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +
+ + + + + + +
5. Bischofshofen + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +
6. Sapporo + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +
7. Thunder Bay + + + + + + + + + + + + + +
8. Zakopane +
+ + + + + + + + + + + + + + + + + + +
9. Saint-Nizier + +
10. Sankt Moritz + + + + + + + + +
11. Gstaad + + +
+ + +
12. Engelberg + + + + + + + + + + + + + + +
+ + + + + + + + + + + + + +
13. Vikersund + + +
+ + + + + + +
14. Lahti + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +
+ + + + + +
+ + + + + + +
15. Falun + + + + + + +
+ + + +
+ + + + + + + +
16. Oslo + + + + + + + + + + +
+ + +
+ + + + + + + + + + + + + + + + + + +
17. Planica + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + + +
18. Szczyrbskie Jezioro + + + + +
19. Harrachov + + + + +
+ + + + + + + + + +
+

+ + +
20. Liberec + + +
+ + +
+ + +
21. Ironwood +
22. Chamonix + + + + + +
23. Bærum + +
24. Tauplitz + + + + + + + + + + + + +
25. Lake Placid + + + + + + + + +
26. Sarajewo +
27. Lillehammer + + + + + + + + + + + + + + + + + + +
28. Örnsköldsvik + + + + + +
29. Klingenthal + + + + +
+ + +
30. Oberwiesenthal + +
31. Oberhof
+ + + +
32. Rælingen +
33. Gallio +
34. Meldal +
35. Predazzo + + + +
+ + + + + + + +
36. Sollefteå +
37. Raufoss +
38. Courchevel
+
39. Bollnäs +
40. Trondheim + + + + + + + + + + + + + + + + +
41. Ruhpolding +
42. Murau +
43. Willingen + + + + + + + + + + + + + + + +
+ +
44. Kuopio + + + + + + + + + + + + + + + + + + +
45. Villach + + + + +
46. Iron Mountain + +
47. Kuusamo + + + + + + + + + + + + + +
48. Hakuba + + + + + +
49. Ramsau +
50. Park City + +
51. Titisee-Neustadt + + + + + + +
52. Pragelato + +
53. Whistler +
54. Krasnaja Polana +
55. Wisła + + +
56. Niżny Tagił +

Pozostałe statystyki

Największa i najmniejsza przewaga pierwszego zawodnika nad drugim w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata

Od sezonu 1993/1994 w którym za miejsca zajęte w konkursach Pucharu Świata zawodnicy otrzymywali punkty według następującej tabeli.

miejsce 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
punkty 100 80 60 50 45 40 36 32 29 26 24 22 20 18 16 15 14 13 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
 • 636 pkt – Andreas Goldberger - Roberto Cecon, Sezon 1994/1995
 • 0 pkt – Severin Freund - Peter Prevc, Sezon 2014/2015 (o zwycięstwie klasyfikacji generalnej PŚ decydowała ilość zwycięstw w jednym sezonie. Severin Freund odniósł w tym sezonie 9 zwycięstw, zaś Prevc 3)

W sezonach od 1979/1980 do 1992/1993 w których skoczkom przyznawano punkty za zajęte miejsca w poszczególnych konkursach Pucharu Świata według następującej tabeli:

miejsce 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15
punkty 25 20 15 12 11 10 9 8 7 6 5 4 3 2 1
 • 95 pkt – Matti Nykänen - Pavel Ploc, Sezon 1987/1988
 • 4 pkt – Armin Kogler - Roger Ruud, Sezon 1980/1981

Największa przewaga pierwszego/ych zawodnika/ów nad drugim/kolejnym w konkursach Pucharu Świata

 • 47,5 pkt – Felder – Fidjestøl, 14.03.1987 – Planica (mamucia)
 • 46,6 pkt – Schlierenzauer i Evensen – Ammann, 12.02.2011 – Vikersund (mamucia)
 • 44,9 pkt – Małysz – Ahonen, 04.01.2001 – Innsbruck (duża)
 • 43,5 pkt – Nieminen – Vettori, 11.03.1992 – Trondheim (duża)
 • 43,2 pkt – Ahonen – Herr, 27.11.2004 – Kuusamo (duża)
 • 42,7 pkt – Freund - Fannemel. 15.02.2015 Vikersund (mamucia)
 • 39,3 pkt – Nykänen – Parma, 20.12.1987 – Sapporo (duża)
 • 38,8 pkt – Małysz – Schmitt, 01.12.2001 – Titisee-Neustadt (duża)
 • 37,4 pkt – Ammann – Kasai, 17.01.2010 – Sapporo (duża)
 • 36,9 pkt – Małysz – Loitzl, 20.01.2001 – Salt Lake City (duża)
 • 36,5 pkt – Małysz – Jussilainen, 04.02.2001 – Willingen (duża)
 • 36,4 pkt – Schlierenzauer – Morgenstern, 31.01.2009 – Sapporo (duża)
 • 35,4 pkt – Nykänen – Vettori, 26.01.1986 – Sapporo (duża)
 • 35,2 pkt – Harada – Małysz, 18.02.1996 – Iron Mountain (duża)
 • 31,9 pkt – Małysz – Ahonen, 06.01.2001 – Bischofshofen (duża)
 • 31,3 pkt – Kasai – Petek, 23.01.1993 – Predazzo (duża)

Najmniejsza przewaga pierwszego zawodnika nad drugim w konkursach Pucharu Świata

 • 0,1 pkt
  • Kogler – Bråten, 01.01.1983 – Garmisch-Partenkirchen (duża)
  • Berg – Felder, 19.02.1986 – Sankt Moritz (normalna)
  • Opaas – Klauser, 30.12.1986 – Oberstdorf (duża)
  • Fidjestøl – Weißflog, 21.01.1989 – Oberhof (normalna)
  • Widhölzl – Hannawald, 28.02.1998 – Vikersund (mamucia)
  • Funaki – Morgenstern, 05.02.2005 – Sapporo (duża)
  • Hautamäki – Widhölzl, 19.03.2005 – Planica (mamucia)
  • Küttel – Janda, 03.12.2005 – Lillehammer (duża)
  • Larinto – Hautamäki, 1.12.2010 – Kuopio (duża)
  • Itō – Bardal, 28.01.2012 – Sapporo (duża)
  • Schlierenzauer – Fannemel, 25.11.2012 – Lillehammer (duża)
  • Kofler – Stoch, 15.12.2012 – Engelberg (duża)
 • 0,2 pkt
  • Ruud – Persson, 08.01.1985 – Cortina d'Ampezzo (średnia)
  • Nikkola – Felder, 04.03.1987 – Örnsköldsvik (średnia)
  • Goldberger – Schwarzenberger, 14.01.1996 – Engelberg (duża)
  • Peterka – Reuteler, 15.03.1998 – Oslo (duża)
  • Schmitt – Widhölzl, 27.03.2000 – Iron Mountain (duża)
 • 0,3 pkt
  • Fijas – Bobak, 27.01.1980 – Zakopane (duża)
  • Höllwarth – Małysz, 18.01.2004 – Zakopane (duża)
  • Schlierenzauer – Kranjec, 03.02.2013 – Harrachov (mamucia)
  • Freitag – Stjernen, 16.02.2013 – Oberstdorf (mamucia)

Najmniejsza przewaga punktowa od 1 do 10 miejsca w konkursach Pucharu Świata

 • +6.5 pkt Weißflog - Ploc 01.01.1990 Garmisch-Partenkirchen (duża)

Najwyższe noty za dwa skoki w konkursie Pucharu Świata (bez lotów)

System bez punktów za wiatr

 • 328.2 Sven Hannawald 08.02.2003 Willingen
 • 319.1 Sven Hannawald 12.01.2002 Willingen
 • 318.7 Janne Ahonen 27.11.2004 Kuusamo
 • 316.0 Adam Małysz 04.02.2001 Willingen
 • 309.0 Matti Hautamäki 12.01.2002 Willingen
 • 308.8 Thomas Morgenstern 01.12.2007 Kuusamo
 • 308.3 Andreas Widhölzl 08.02.2003 Willingen
 • 308.3 Janne Ahonen 28.11.2004 Kuusamo
 • 307.0 Florian Liegl 08.02.2003 Willingen
 • 306.6 Bjørn Einar Romøren 01.12.2007 Kuusamo
 • 305.6 Robert Kranjec 26.11.2005 Kuusamo
 • 303.8 Andreas Widhölzl 30.11.2002 Kuusamo
 • 303.4 Takanobu Okabe 07.12.1996 Kuusamo
 • 303.0 Robert Kranjec 08.02.2003 Willingen
 • 301.2 Wolfgang Loitzl 06.01.2009 Bischofshofen

System z punktami za wiatr

 • 331.2 Andreas Kofler 28.11.2010 Kuusamo
 • 328.3 Thomas Morgenstern 28.11.2010 Kuusamo
 • 310.1 Simon Ammann 28.11.2010 Kuusamo
 • 308.6 Anders Jacobsen 30.12.2012 Oberstdorf
 • 302.7 Gregor Schlierenzauer 06.12.2014 Lillehammer
 • 301.9 Simon Ammann 29.12.2013 Oberstdorf
 • 301.4 Johan Remen Evensen 28.11.2010 Kuusamo
 • 300.7 Kamil Stoch 15.12.2013 Titisee-Neustadt
 • 300.3 Gregor Schlierenzauer 21.01.2012 Zakopane

Podwójni triumfatorzy konkursu Pucharu Świata

 • Per Bergerud i Manfred Deckert, 03.01.1982 – Innsbruck (duża)
 • Ulf Findeisen i Ernst Vettori, 19.01.1986 – Oberwiesenthal (duża)
 • Jon Inge Kjørum i Pavel Ploc, 14.01.1989 – Harrachov (duża)
 • Ari-Pekka Nikkola i Franci Petek, 11.02.1990 – Engelberg (duża)
 • Andreas Felder i Jens Weißflog, 01.01.1991 – Garmisch-Partenkirchen (duża)
 • Andreas Goldberger i Ari-Pekka Nikkola, 21.01.1996 – Sapporo (duża)
 • Roar Ljøkelsøy i Adam Małysz, 29.01.2005 – Zakopane (duża)
 • Johan Remen Evensen i Gregor Schlierenzauer, 12.02.2011 – Vikersund (mamucia)
 • Piotr Żyła i Gregor Schlierenzauer, 17.03.2013 – Oslo (duża)
 • Simon Ammann i Noriaki Kasai, 29.11.2014 – Kuusamo (duża)

Miejsca od 1 do 4 zajmowane przez zawodników z jednego kraju w konkursie PŚ

 • – Armin Kogler, Hubert Neuper, Anton Innauer, Klaus Tuchscherer (20.01.1980) – Thunder Bay

Całe podium zajmowane przez zawodników z jednego kraju w konkursie PŚ

 • – Anton Innauer, Hubert Neuper, Alfred Groyer (27.12.1979) – Cortina d'Ampezzo
 • – Armin Kogler, Hubert Neuper, Anton Innauer (20.01.1980) – Thunder Bay
 • – Hubert Neuper, Armin Kogler, Hans Millonig (22.03.1980) – Planica
 • – Armin Kogler, Hans Millonig, Hubert Neuper (25.03.1980) – Štrbské Pleso
 • – Alois Lipburger, Andreas Felder, Fritz Koch (14.02.1981) – Ironwood
 • – Ole Bremseth, Olav Hansson, Johan Sætre (20.03.1982) – Štrbské Pleso
 • – André Kiesewetter, Dieter Thoma, Josef Heumann (15.12.1990) – Sapporo
 • – Andreas Felder, Heinz Kuttin, Werner Haim (02.03.1991) – Lahti
 • – Andreas Felder, Werner Rathmayr, Martin Höllwarth (17.01.1992) – Sankt Moritz
 • – Werner Rathmayr, Andreas Felder, Andreas Goldberger (25.01.1992) – Oberstdorf
 • – Kazuyoshi Funaki, Masahiko Harada, Hiroya Saitō (01.01.1998) – Garmisch-Partenkirchen
 • – Masahiko Harada, Kazuyoshi Funaki, Hiroya Saitō (11.01.1998) – Ramsau
 • – Takanobu Okabe, Hiroya Saitō, Noriaki Kasai (01.03.1998) – Vikersund
 • – Risto Jussilainen, Veli-Matti Lindström, Matti Hautamäki (03.03.2001) – Oberstdorf
 • – Andreas Widhölzl, Stefan Horngacher, Martin Koch (24.01.2002) – Hakuba
 • – Martin Höllwarth, Andreas Goldberger, Andreas Kofler (15.12.2002) – Titisee-Neustadt
 • – Matti Hautamäki, Tami Kiuru, Janne Ahonen (28.01.2006) – Zakopane
 • – Thomas Morgenstern, Andreas Kofler, Wolfgang Loitzl (09.12.2007) – Trondheim
 • – Gregor Schlierenzauer, Thomas Morgenstern, Wolfgang Loitzl (31.01.2009) – Sapporo
 • – Thomas Morgenstern, Andreas Kofler, Wolfgang Loitzl (17.12.2010) – Engelberg
 • – Gregor Schlierenzauer, Thomas Morgenstern, Martin Koch (18.03.2011) – Planica
 • – Andreas Kofler, Gregor Schlierenzauer, Thomas Morgenstern (27.11.2011) – Kuusamo
 • – Gregor Schlierenzauer, Andreas Kofler, Thomas Morgenstern (30.12.2011) – Oberstdorf
 • – Jernej Damjan, Peter Prevc, Robert Kranjec (26.01.2014) – Sapporo

Inne

 • Dotychczas, w 842 zawodach w cyklu Pucharu Świata (na 890 zaplanowanych), zwyciężało 143 zawodników. W 10 przypadkach dwóch zawodników dzieliło najwyższy stopień podium (Stan na 29 listopada 2014, po zawodach w Kuusamo.).
 • Nigdy w historii PŚ Kryształowej Kuli nie zdobył zawodnik spoza Europy. Najbliżej tego osiągnięcia był Kazuyoshi Funaki, który w sezonie 1997/1998 zajął 2. miejsce w klasyfikacji generalnej, przegrywając z Primožem Peterką o 19 punktów.
 • Tylko raz zdarzyło się, by zwycięzca 1. konkursu PŚ wygrał zarazem ostatni konkurs. Dokonał tego Martin Schmitt, który w sezonie 2000/2001 wygrał inauguracyjne zawody w Kuopio i finalne zawody w Planicy.
 • Austriak Ernst Vettori nigdy nie zdobył Kryształowej Kuli, mimo że aż 4-krotnie zajmował miejsca na podium klasyfikacji generalnej (był 3 razy 2. i raz 3.).

Oficjalni nadawcy

Kraj Nadawca
' ORF
' ČT
' MTV3, Yle
' NHK
' ARD, ZDF
' NRK
' TVP
' RTVSLO
' SRG SSR
' Eurosport

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu