Przetacznik długolistny [historia i autorzy]

Przetacznik długolistny (Veronica longifolia L.) – gatunek rośliny należący do rodziny babkowatych (Plantaginaceae), w systemach XX-wiecznych klasyfikowany zwykle do trędownikowatych (Scrophulariaceae). Jest czasami uprawiany jako roślina ozdobna.

Spis treści

Zasięg geograficzny

Występuje dziko na dwóch kontynentach:

  • Azja: Turcja, Rosja (Kaukaz Północny, wschodnia i zachodnia Syberia, Daleki Wschód), Kazachstan, Kirgistan, Chiny – Heilongjiang, Jilin, Xinjiang.
  • Europa: Austria, Belgia, Białoruś, Bułgaria, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Holandia, Litwa, Łotwa, Mołdawia, Niemcy, Norwegia, Polska, Rosja, Rumunia, Słowacja, Szwecja, Ukraina, Węgry, Włochy, dawna Jugosławia.

W Polsce jest niezbyt pospolity.

Morfologia

Łodyga
Wyprostowana, krótko owłosiona lub naga, o wysokości (40)60–120 cm. Roślina posiada pokryte łuskowatymi liśćmi rozłogi.
Liście
Ciemnozielone, naprzeciwległe lub w okółkach, lancetowate. o długości 10–15 cm. Brzegi liści ostro i głęboko piłkowane. Ogonki liściowe o długości ponad 1 cm. Przysadki szczeciniaste, równowąskie i dłuższe od szypułek kwiatów.
Kwiaty
Ciemnoniebieskie, zebrane w pojedyncze, wierzchołkowe, gęste grona do 20–25 cm. Korona kwiatów niemal kółkowa, o bardzo krótkiej rurce. Szypułki oraz działki kielicha są omszone.
Owoc
Naga, wycięta torebka.

Biologia i ekologia

Bylina, hemikryptofit. Kwitnie od czerwca do połowy sierpnia. Występuje na glebach podmokłych na wilgotnych łąkach i w zaroślach. W klasyfikacji zbiorowisk roślinnych gatunek charakterystyczny dla All. Filipendulion i Ass Veronico-Euphorbietum.

Zastosowanie i uprawa

Bywa uprawiany jako roślina ozdobna. W Polsce jest całkowicie mrozoodporny (strefy mrozoodporności 4-9). Łatwy w uprawie, nie ma specjalnych wymagań co do podłoża. Rozmnaża się przez wysiew nasion jesienią lub wiosną, przez sadzonki wytwarzane latem lub przez podział rozrośniętych kęp jesienią lub wczesną wiosną .

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu