Port lotniczy Bar Yehuda [historia i autorzy]

Port lotniczy Bar Yehuda (hebr. מנחת בר-יהודה, Minḥat bar-Yehuda) (IATA: MTZ, ICAO: LLMZ) – lotnisko znajdujące się przy Morzu Martwym, w Izraelu. Jest położone we wschodniej części pustyni Judzkiej, pomiędzy miastami Arad i Ein Gedi.

Jest czasami nazywane Lotniskiem Masada, ponieważ jest położone w odległości 2 km twierdzy Masada. Jest to najniżej położone lotnisko na świecie.

Lotnisko zostało otwarte w 1963 i służy do czarterowych lotów izraelskich linii lotniczych, nauki latania oraz prywatnym samolotom. Jest to także awaryjny pas do lądowań.

Ciekawostki

Port lotniczy Bar Yehuda to najniżej położone lotnisko na ziemi (400m p.p.m.) gdzie samoloty lądują blisko dwa razy głębiej niż głębia Bałtyku.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu