Pojedynek dinozaurów [historia i autorzy]

Pojedynek dinozaurów (ang.Clash of the dinosaurs) – czteroodcinkowy serial dokumentalny wyprodukowany przez Dangerous LTD dla Discovery Channel. Serial miał swoją premierę w dniu 13 grudnia 2009 roku.

Akcja każdego odcinka dzieje się w późnej kredzie.

Spis treści

Dinozaury pojawiające się w serialu

  • Ankylosaurus
  • Deinonychus
  • Parasaurolophus
  • Sauroposeidon
  • Triceratops
  • Tyrannosaurus

Odcinki

Premiera odcinka N/o Polski tytuł Angielski tytuł
13 grudnia 2009 01 Sztuka adaptacji Extreme Survivors
20 grudnia 2009 02 Drapieżniki doskonałe Perfect Predators
27 grudnia 2009 03 Obrońcy Defenders
3 stycznia 2010 04 Pokolenia Generations

Sztuka adaptacji

Dinozaury podczas 160 mln lat ewolucji stały się zwierzętami doskonałymi. W tym odcinku oglądamy ostatnie dinozaury - kulminację tego procesu. Każdy z nich otrzymał cechy umożliwiające przetrwanie.

Drapieżniki doskonałe

Pod koniec kredy na ziemi pojawiły się mięsożerne dinozaury o brutalnej sile, nieprzeciętnej inteligencji, wyostrzonych zmysłach i śmiercionośnej broni. Okazało się, że aby być doskonałym zabójcą, nie trzeba być wcale olbrzymem.

Obrońcy

W okresie kredy roślinożerców było o wiele więcej niż drapieżników. Wykształcili oni do obrony przed nimi śmiercionośne narzędzia.

Pokolenia

W tym odcinku obserwujemy, jak pojawiały się kolejne pokolenia dinozaurów. Próbujemy wyobrazić sobie zwyczaje godowe gadów i przekonujemy się, że być może dinozaury tak naprawdę nadal są wśród nas...

Błędy

  • Tyranozaur został ukazany jako powolny niezdara, nie przekraczający prędkości 27 km/h. W rzeczywistości badania dowiodły, że potrafił on pędzić z prędkością niemal 40 km/h..
  • Kecalkoatl w rzeczywistości nie był największym latającym zwierzęciem w historii, ten tytuł należy się hatzegopteryxowi.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu