Piotr Siegoczyński [historia i autorzy]

Piotr Siegoczyński (ur. 26 sierpnia 1966 roku w Milanówku) – pierwszy polski i 3 mistrz świata w kick-boxingu w formułach semi-contact i light contact. Pięciokrotny mistrz Europy. 2 krotny Mistrz Świata i europy weteranów (40-50 lat), w latach 2006-2010 Wiceprezes Polskiego Związku Kick-Boxingu. Pierwszy Trener kadry narodowej semi contact. Trener KS Piaseczno. Ma 5. stopień mistrzowski – czarny pas – 5 dan. Startował z sukcesami w formułach semi, light, full contact.

W 1985 roku, gdy Polska drużyna zadebiutowała na mistrzostwach świata WAKO w Budapeszcie, Piotr Siegoczyński po raz pierwszy stanął na podium, został mistrzem świata w wadze do 57 kg, w formule semi contact. Było to znaczące wydarzenie dla polskiego sportu i dla nieznanego w świecie zawodnika, który nawet nie był wtedy mistrzem Polski (w tym czasie kick-boxing w kraju był młodym sportem i nie organizowano jeszcze mistrzostw Polski). Po zwycięstwie w Budapeszcie Siegoczyński zdobył pseudonim "Mistrz". Nastąpił wielki przełom kick-boxingu w Polsce. Rok później zawodnik zdobył pierwszy w karierze tytuł mistrza Europy. W 1990 z Mestre koło Wenecji wrócił jako podwójny mistrz świata semi i light-contact. W latach 1991-1994 walczył zawodowo w formule full contact, pokonał m. in. zawodowego Mistrza Świata Andre Sabatie z Francji oraz zawodowego Mistrza Świata Marco Markowa z Bułagarii. w 1995 zakończył karierę. W 2009 wrócił do rywalizacji i zwyciężył w Mistrzostwach Świata Weteranów oraz w 2010 w Mistrzostwach Europy weteranów. W 2011 w Insbrucku zdobył Puchar Świata weteranów. Od pierwszych Mistrzostw Świata weteranów pozostaje nieopokonany w tej kategorii wiekowej..

Utytułowani wychowankowie: Dorota Godzina, Emilia Szabłowska, Wojciech Myśliński, Piotr Bąkowski, Wojciech Ołtarzewski, Tomasz Bąk, Mariusz Niziołek, Robert Matyja, Michał Jabłoński, i wielu innych...

Ważniejsze osiągnięcia

  • 1985 Budapeszt mistrzostwo świata (semi)
  • 1986 Ateny mistrzostwa Europy, I miejsce (semi)
  • 1987 Hamburg mistrzostwa Europy (light), I-miejsce
  • 1987 Hamburg mistrzostwa Europy (semi), I miejsce
  • 1988 Kraków mistrzostwa Polski (full), I miejsce

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu