Parafia bł. Honorata Koźmińskiego w Janiszewie [historia i autorzy]

Parafia bł. Honorata Koźmińskiego w Janiszewie – jedna z 12 parafii rzymskokatolickiej dekanatu Radom-Zachód diecezji radomskiej.

Historia

  • Wieś Janiszew, własność pijarów radomskich, od średniowiecza należała do parafii św. Jana w Radomiu, a od 1982 do radomskiej parafii pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Pomysł utworzenia miejscowej kaplicy wypłynął od samych mieszkańców Janiszewa. Powstał więc w ten sposób duszpasterski punkt dojazdowy. Budowę rozpoczęto w 1996 pod kierunkiem ks. Sławomira Matygi. Parafia została erygowana 17 czerwca 1998 przez bp. Edwarda Materskiego z wydzielonego terenu parafii Matki Bożej Częstochowskiej. Kaplica tymczasowa jest murowana z cegły i kamienia.

Proboszczowie

  • 1998 - 2004 - ks. Tadeusz Smardzewski
  • 2004 - 2010 - ks. kan. Ryszard Góral
  • 2010 - nadal - ks. Szczepan Barański

Terytorium

  • Do parafii należą: Janiszew.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu