Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bestwinie [historia i autorzy]

Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bestwinie – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Bestwinie. Należy do dekanatu Wilamowice diecezji bielsko-żywieckiej.

Została po raz pierwszy wzmiankowana w spisie świętopietrza parafii dekanatu Oświęcim diecezji krakowskiej z 1326 pod nazwą Bestwina. Następnie w kolejnych spisach świętopietrza z lat 1346 – 1358 pod nazwami Bestvina, Bestwina, Bestvyna, Besczvina i Besczwina.

W XVI wieku drugi drewniany kościół został zastąpiony murowaną świątynią od 1632 pod obecnym wezwaniem. Do 1644 w dekanacie Oświęcim, później w dekanacie Żywiec.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu