Parafia Trójcy Przenajświętszej i św. Leopolda w Rzezawie [historia i autorzy]

Parafia Trójcy Przenajświętszej i św. Leopolda w Rzezawie – parafia rzymskokatolicka w dekanacie Bochnia-Wschód w diecezji tarnowskiej.

Obejmuje swym zasięgiem wsi: Rzezawa, Jodłówka, Grądy, część Jasienia i część Krzeczowa.

Historia

Początkowo parafia miała zostać utworzona w sąsiednim Borku. Mówi o tym dokument króla Kazimierza Wielkiego z 10 lutego 1350. Z nieznanych bliżej powodów parafie erygowano 26 maja tegoż roku w Rzezawie. O zmianie lokalizacji mówią dwie legendy Siwa klacz w Borku i Wzniesienie Pacynkowa.

Pierwszy drewniany kościół został spalony w czasie najazdu Kozaków. Potem ks. Wawrzyniec Ubiński zbudował tymczasową kaplicę. Budowę nowego kościoła pw. Wszystkich Świętych rozpoczął ks.Florian Tchórzewski, a zakończył w 1687 ks. Kazimierz Górnicki. Świątynia była kilkakrotnie palona w XVII i XVIII w.. Tak przetrwał do XIX w. kiedy znowu uległ zniszczeniu.

Kamień węgielny pod obecnym murowany kościół położono 24 września 1848 za ks. Ludwika Kozieckiego. Były już ściany, dach oraz wieża, brakowało tylko sklepienia. Zrobiono je za ks. Filipa Kijasa w 1848. Nowy kościół nosił tytuł św. Leopolda, na cześć austriackiego fundatora o takim właśnie imieniu.Świątynie poświęcono w 1851, a w 1854 konsekrował ją bp Józef Pukalski.

W 1902 kościół odrestaurowano i odmalowano. W 1913 za ks. Józefa Padykuły zrobiono posadzkę. Kupiono również dzwony, które podczas I wojny światowej zostały zabrane przez Austriaków. Pozostał tylko jeden, do którego dokupiono kolejne. Niestety wszystkie skradli Niemcy podczas II wojny światowej. Obecne pochodzą z roku 1947. Ks. dziekan Padykuła zrobił również ogrodzenie z pięcioma kapliczkami oraz wybudował plebanię. Obecnie od dwóch lat trwają w kościele z przerwami prace remontowe.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu