Parafia Przemienienia Pańskiego i Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Somoninie [historia i autorzy]

Parafia Przemienienia Pańskiego i Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Somoninie – rzymskokatolicka parafia w Somoninie. Należy do dekanatu kartuskiego Diecezji pelplińskiej. Erygowana w 1983 roku. Do parafii należy część wsi Sławki.Pierwszym założeniem było powołanie domu katechetycznego, jednakże, inicjatorem stworzenia parafii był ks. prałat Edmund Kosznik, natomiast budowniczym i pierwszym proboszczem został ks. kanonik Stefan Rychert, ówczesny wikariusz goręczyński. Kościół został wybudowany na wzór namiotu. Ma to w swej wymowie nawiązywać do namiotu, w którym nauczał Jezus Chrystus. Na terenie przykościelnym znajduje się dzwonnica, plebania, krzyż misyjny oraz grota poświęcona Matce Boskiej Fatimskiej. Najstarszym zabytkiem kościoła jest krzyż wiszący nad ołtarzem głównym pochodzący z XIX wieku, ofiarowany przez ks. prałata Kosznika. Obecny proboszcz ks. Piotr Kardas ma w planach przebudowę obecnej świątyni. Wybudowanie murowanej dzwonnicy oraz rozbudowę głównego ołtarza.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu