Parafia Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Smolnicy [historia i autorzy]

Parafia pw. Narodzenia NMP w Smolnicy – parafia rzymskokatolicka, położona w dekanacie Dębno archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej.

Przy parafii swoją działność prowadzą: Żywy Różaniec, Grupa Charytatywna, schola, Oaza Dzieci Bożych.

Spis treści

Historia parafii

W latach 1945-1957 Smolnica należała do parafii pw. św. Antoniego w Dębnie, gdzie znajdował się najbliższy kościół. Kaplicę pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Smolnicy poświęcono 8 września 1957 r. i tutaj od tej pory odbywały się nabożeństwa celebrowane przez księży z Dębna. W 1974 r. miejscowość została przydzielona do nowo erygowanej parafii Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Dębnie. Odbudowanie XIII-wiecznego kościoła w latach 1983-1984 umożliwiło starania o utworzenie własnej parafii w Smolnicy, która została erygowana 31 grudnia 1986 r. (na mocy dekretu biskupa szczecińsko-kamieńskiego Kazimierza Majdańskiego z dnia 22 grudnia 1986 r.)

Pierwszym administratorem parafii został ks. proboszcz parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Dębnie, Witold Citko SDB. W 1990 r. proboszczem parafii został ksiądz Stanisław Helak, kapłan diecezjalny, który był pierwszym księdzem rezydującym na stałe w Smolnicy. W 1994 r. oddano do użytku dom parafialny (plebanię). W tym też roku kolejnym proboszczem został ksiądz Cezary Mroczek, a od 2007 r. jest nim ksiądz Witold Seredyński.

Kościół parafialny

XIII-wieczny kościół został zbombardowany w 1945 r. (pozostały mury obwodowe i wieża bez zwieńczenia). Od 1957 r. jako kościół funkcjonował przerobiony na cele liturgiczne budynek po drugiej stronie ulicy. W latach 1983-84 mieszkańcy odbudowali zabytkowy kościół pod nadzorem salezjanina ks. Wiesława Dąbrowskiego. Konsekrowany 08.12.1984 r.

Terytorium

Obejmuje miejscowości Smolnica, Hajnówka, Grzymiradz, Choszczówko.

Proboszczowie

  • ks. Witold Citko SDB (1986-1990), administrator
  • ks. Stanisław Andrzej Helak (1990-1995)
  • ks. Cezary Mroczek (1995-2007)
  • ks. Witold Seredyński (2007-)

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu