Parafia Najświętszego Imienia Maryi w Laskowej [historia i autorzy]

Parafia Najświętszego Imienia Maryi w Laskowej – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji tarnowskiej w dekanacie Ujanowice. Erygowana w XIII wieku. Mieści się pod numerem 120. Obsługują ją księża diecezjalni.

Proboszczem parafii jest ks. Andrzej Wanat.

Odpust parafialny obchodzony jest w niedzielę po 12 września.

Historia

Początkowo Laskowa należała do parafii w Łososinie Górnej. Dopiero 1 sierpnia 1908 biskup tarnowski Leon Wałęga przysłał do wsi pierwszego samodzielnego kapłana - księdza Pawła Szczygła. Z jego inicjatywy wybudowano w centrum niewielki prowizoryczny kościółek pod wezwaniem Imienia Najświętszej Maryi Panny. W jego ołtarzu znalazło się miejsce dla przeniesionego z dworskiej kaplicy obrazu Matki Bożej Niepokalanej z XVIII wieku.

Oficjalnie parafię w Laskowej erygowano 10 maja 1925. Pierwszym proboszczem został ksiądz Jakub Sora.

W latach 1925-1934 trwała budowa nowej świątyni, która została oficjalnie poświęcona 12 września 1934.

Kościół

Funkcję kościoła parafialnego pełni eklektyczny kościół pod wezwaniem Najświętszego Imienia Maryi. Parafia posiada jeszcze niewielką kaplicę cmentarną.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu