Parafia Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Dąbrówce Wielkiej [historia i autorzy]

Parafia Matki Bożej Wspomożenia Wiernych w Dąbrówce Wielkiej znajduje się w Dąbrówce Wielkiej, dzielnicy Piekar Śląskich.

W 1882 dzięki staraniom ówczesnego sołtysa Jana Wańka i proboszcza z Kamienia ks. Fröhlicha wybudowano we wsi mały kościół w stylu neoromańskim. W 1893 w Dąbrówce została formalnie utworzona nowa parafia, w 1901 postanowiono wybudować nowy kościół, jednak w końcu odstąpiono od tego zamiaru i przystąpiono do przebudowy istniejącej świątyni. Dobudowano do niej nawę poprzeczną, prezbiterium oraz 51 metrową wieżę, dnia 11 czerwca 1904 roku odbyła się konsekracja gruntownie przebudowanego kościoła.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu