Parafia Matki Bożej Szkaplerznej w Warce [historia i autorzy]

Parafia Matki Bożej Szkaplerznej w Warce – parafia rzymskokatolicka w Warce. Parafia erygowana w 1988.

Historia

Kościół i klasztor wybudowany w latach 1630-1730 wraz z wyposażeniem jest najcenniejszym zabytkiem w Warce i jednym z cenniejszych na Mazowszu, związany jest z życiem rodziny Pułaskich, szczególnie Kazimierza Pułaskiego bohatera Polski i Stanów Zjednoczonych a także Piotra Wysockiego bohatera Powstania Listopadowego, który dzieciństwo spędził w pobliskim pałacu w Winiarach, a kościół i szkoła przy nim były miejscem rozwoju i kształcenia młodego Kazimierza.

W klasztorze także mieszkał bł. ks. Rafał Chyliński - franciszkanin słynący z heroicznego wspierania ubogich, ogłoszony błogosławionym przez Jana Pawła II. W podziemiach kościoła złożone są szczątki książąt mazowieckich z XIV w., w tym księcia Trojdena, który ustanowił prawa miejskie Warki oraz matki Kazimierza Pułaskiego Marianny z Zielińskich Pułaskiej.

Za udział i związek franciszkanów w Powstaniu Styczniowym car wydał dekret usuwających franciszkanów z kościoła oraz kasatę klasztoru i kościoła. Ludność Warki na znak żałoby w Warce i w całej Polsce pomalowała ołtarze świątyni na kolor czarny. Okres po Powstaniu Styczniowym przyniósł ogromne straty w substancji zabytkowej. W latach 1870 zamarło wszelkie życie liturgiczne, duszpasterskie i społeczne przy klasztorze.

Arcybiskup Warszawy wraz z diecezjalnymi księżmi podjął próbę ratowania kościoła i klasztoru poprzez organizację przy nim duszpasterstwa. Kościół pofranciszkański na przeszło sto lat stał się jedynym ośrodkiem życia religijnego i społecznego w Warce.

Kościół był niszczony zarówno w pierwszej jak i w drugiej wojnie światowej.

W kościele jest przechowywany bardzo stary z wieku XV, XVI obraz Matki Bożej Wareckiej, który jest najstarszym i najcenniejszym zabytkiem Warki. Przyciąga warecczan i mieszkańców okolicy, stając się centrum kultu na ziemi wareckiej.

Spoczywają w nim szczątki książąt mazowieckich, przeniesione 1859 ze zniszczonej świątyni Dominikanów. Wyposażenie świątyni stanowią barokowe ołtarze i rokokowa ambona.

Działalność

Przy kościele i klasztorze jest prowadzona działalność formacyjno-edukacyjna a także pomocy osobom uzależnionym od alkoholu, także prowadzi się intensywną pracę z młodzieżą, jest bogate życie religijne, społeczne, kulturalne, prowadzi się także szeroką akcje pomagania ubogim.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu