Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu [historia i autorzy]

Parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Tarnobrzegu – parafia rzymskokatolicka znajdująca się na tarnobrzeskim osiedlu Serbinów.

Swoim zasięgiem obejmuje również osiedla Bogdanówka, Piastów, Wymysłów, Borów i Zwierzyniec.

Główną świątynią jest kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy, kaplica parafialna znajduje się w Sobowie na Cmentarzu Komunalnym.

Spis treści

Zasięg terytorialny parafii

Do parafii należą ulice: Akacjowa, Borów, Brzozowa, Bukowa, Chrobrego, Dąbrowskiej, Dąbrówki, Dębowa, Fabryczna, Grabowa, Jaworowa, Jędrusiów, Kasztanowa, Klonowa, Konfederacji Dzikowskiej, Konstytucji 3 Maja, Kossaka, Królowej Jadwigi, Kwiatkowskiego, Łokietka, Marczaka, Matejki, Modrzewiowa, Orzeszkowej, Prusa, Sandomierska, Sienkiewicza, Sztygarów, Śmiałego, Tarnowskiego, Topolowa, Zwierzyniecka. Parafia podzielona jest na 7 rejonów.

Historia parafii

Rozwój miasta, powstanie nowego, dużego osiedla skłoniły hierarchię kościelną do odciążenia jedynej ówczesnej miejskiej parafii w Tarnobrzegu – prowadzonej przez dominikanów. Jednym z największych propagatorów był biskup przemyski Ignacy Tokarczuk i ksiądz Michał Józefczyk. W maju 1979 r. wybudowano drewniany kościół. 26 maja 1979 odprawiono pierwszą Mszę Świętą. W tym samym roku pracę w parafii rozpoczynają siostry służebniczki starowiejskie. Ksiądz Józefczyk za swą działalność był sądzony, a komunistyczne władze administracyjne nakazały rozbiórkę drewnianej świątyni. Mimo to w lipcu 1980 r. decyzją biskupa Tokarczuka wydzielono nową parafię. Jej proboszczem został Michał Józefczyk. W 1981 r. rozpoczęto budowę domu parafialnego i budynku murowanego kościoła. W listopadzie 1982 r. wmurowano kamień węgielny pochodzący z Bazyliki św. Piotra w Rzymie i z Groty Objawień z Lourdes. Budowę oficjalnie zakończono 1 września 1984 r. Poświęcenie kościoła przez biskupa Ignacego Tokarczuka odbyło się w niedzielę 26 czerwca 1988 r. W 1983 r. parafia stała się siedzibą dekanatu Tarnobrzeg-Północ w diecezji przemyskiej. W 1992 r. parafię włączono w skład diecezji sandomierskiej, pozostawiając ją siedzibą dekanatu Tarnobrzeg-Północ, a dziekanem księdza Michała Józefczyka (status ten parafia posiadała do roku 2001, obecną siedzibą dekanatu jest parafia św. Barbary). 23 maja 2004 r. konsekracji kościoła dokonał biskup sandomierski Andrzej Dzięga. Parafia posiada akta parafialne od 1980 r.

Kalendarium ważniejszych wydarzeń parafialnych

 • 8 maja 1979 – decyzja o powstaniu ośrodka duszpasterskiego na osiedlu Serbinów
 • 4 sierpnia 1979 – pierwsze pierwszosobotnie Nabożeństwo Fatimskie
 • 23 marca 1985 – 31 marca 1985 – I Parafialne Misje Święte
 • 1 maja 1985 – pierwsza środowa nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy
 • 12 sierpnia 1987 – wizyta prymasa Polski, kardynała Józefa Glempa
 • 14 maja 1989 – Kongres Eucharystyczny
 • 3 września 1993 – pierwsze piątkowa Godzina Miłosierdzia Bożego
 • 1 kwietnia 1995 – 9 kwietnia 1995 – II Parafialne Misje Święte
 • 30 stycznia 1996 – nawiedzenie figury Matki Bożej Fatimskiej
 • 9 sierpnia 1997 – nawiedzenie obrazu Matki Bożej Sulisławickiej
 • 12 września 1997 – intronizacja Serca Jezusowego w parafii i mieście, wraz z władzami miejskimi „oddanie Tarnobrzega we władanie Serca Bożego”
 • 11 czerwca 1998 – powstaje Kaplica Wieczystej Adoracji w dolnym kościele (otwarta 8:00 – 20:00)
 • 14 września 1999 – intronizacja Serca Jezusowego we wspólnotach sąsiedzkich
 • 24 grudnia 1999 – 6 stycznia 2001 – kościół Matki Bożej Nieustającej Pomocy kościołem odpustowym Jubileuszu 2000 Roku
 • 2 kwietnia 2001 – nawiedzenie Obrazu Matki Bożej z Guadelupe
 • 25 lutego 2002 – spotkanie Rodziny Radia Maryja
 • 18 października 2004 – nawiedzenie figury Matki Bożej Fatimskiej
 • 12 marca 2005 – 20 marca 2005 – III Parafialne Misje Święte
 • 26 listopada 2006 – po świętokradzkiej kradzieży komunikantów Kaplica Wieczystej Adoracji otwarta całą dobę
 • 26 kwietnia 2009 – nawiedzenie Obrazu Matki Bożej Częstochowskiej
 • 16 – 18 września 2011 – XIV Dni Młodych Diecezji Sandomierskiej

Nowe parafie i kaplice

Powstanie nowych osiedli na terenie Tarnobrzega doprowadziło do stworzenia kolejnych parafii. Drewniany budynek, który początkowo był kościołem parafialnym na Serbinowie, został rozebrany i przeniesiony w 1987 r. na osiedle Barbórka/Siarkowiec, gdzie stał się w 1989 zaczątkiem parafii św. Barbary. W latach 90. rozbudowano osiedle Dzików, stąd wybudowano tam świątynię w 1996 r. – początkowo jako kościół filialny parafii serbinowskiej, a od 1997 r. erygowano odrębną parafię pw. Miłosierdzia Bożego. Do chwili utworzenia oddzielnych parafii, posługę duszpasterską w nich sprawowali księża pracujący na Serbinowie.

Kaplica w Sobowie

W 2009 r. na terenie Cmentarza Komunalnego w Sobowie wybudowano kaplicę pw. Wszystkich Świętych. Msze odbywają się tam w drugą niedzielę miesiąca. Planuje się tam odprawianie codziennej Mszy. Kaplica ma 400 metrową powierzchnię podziemną. Mimo zapowiedzi, nie powstanie w nich spopielarnia zwłok.

Pomniki i figury

Na terenie parafii znajdują się figury: Serca Jezusowego, Zmartwychwstania Jezusa, księdza Jerzego Popiełuszki, Jana Pawła II, Dzieci Nienarodzonych, Ofiar Wypadków Drogowych, Matki Bożej (3 – przy kościele, na ul. Królowej Jadwigi, na ul. Warszawskiej), Czterech Ewangelistów oraz kapliczka św. Onufrego.

Relikwie

W główny ołtarz górnego kościoła wkomponowano relikwie następujących świętych:

 • św. Albert Chmielowski – od 23 maja 2004
 • bł. Edmund Bojanowski – od 23 maja 2004
 • św. Faustyna Kowalska – od 23 maja 2004
 • bł. Matka Teresa z Kalkuty – od 23 maja 2004
 • św. Ojciec Pio – od 23 maja 2004
 • św. Joanna Beretta Molla – od 25 maja 2005
 • św. Jan Bosko – od 31 stycznia 2007
 • św. Zygmunt Gorazdowski – od 15 kwietnia 2007
 • bł. Aniela Salawa – od 18 grudnia 2011
 • bł. Czesław – od 30 września 2012
 • św. Jan Paweł II – od 11 października 2012
 • bł. Jan Beyzym – od 23 grudnia 2012
 • bł. ks. Jerzy Popiełuszko – od 13 października 2013
 • bł. ks. Michał Sopoćko - od 28 września 2014

Duszpasterze

Proboszczowie parafii

 • prałat Michał Józefczyk (1979 – obecnie) – za swoją działalność w 2000 roku został finalistą konkursu „Proboszcz Roku”, laureat konkursu „Proboszcz III Tysiąclecia”, uznany za „Tarnobrzeżanina XX wieku” i „Tarnobrzeżanina 2008 Roku”, odznaczony Orderem Uśmiechu.

Wikariusze

Poprzedni kapłani pracujący w parafii

† księża zmarli w parafii

Duszpasterze pochodzący z parafii

Siostry zakonne

Siostry służebniczki starowiejskie

Obecnie

 • Małgorzata Cichoń
 • Janina Mokrzycka,
 • Maria Szajewska

Dawniej

Zakonnice pochodzące z parafii

Działalność

Przy parafii działa wiele grup duszpasterskich, kulturalnych, sportowych i społecznych.

Działalność duszpasterska

Wspólnoty

Dorosłych

Młodzieży

Dzieci

Nabożeństwo fatimskie

Od lipca 1979 r. organizowane są nabożeństwa fatimskie. Mają one charakter wieczornych modlitw ku czci Najświętszej Maryi Panny. Od maja do października nabożeństwo trwa całą noc. Rozpoczyna się wieczorną Mszą św. o godzinie 19:00. Sprawowana jest także Msza o godzinie 24:00. Zakończeniem modlitw jest niedzielna poranna Msza o godzinie 7:00. Kulminacyjnym punktem obchodów nabożeństwa jest Apel Jasnogórski o godzinie 21:00, po którym na ulice osiedla Serbinów wyrusza procesja z figurą Matki Bożej Fatimskiej. W ciągu całej nocy odmawiany jest różaniec, śpiewane są Godzinki. Od listopada do kwietnia nabożeństwo trwa do godziny 24:00 i koncentruje się na odmawianiu różańca wewnątrz świątyni.

Godzina Święta

W każdy pierwszy czwartek miesiąca, o godzinie 17:00 odprawiane jest specjalne nabożeństwo dziękczynne przed Najświętszym Sakramentem. Połączone jest ono z modlitwą o nowe powołania kapłańskie i zakonne. Zakończeniem nabożeństwa jest procesja z monstrancją wokół kościoła.

Godzina Miłosierdzia

Od 1993 r. przy ołtarzu Bożego Miłosierdzia w górnym kościele w każdy drugi piątek miesiąca odprawiane było specjalne, godzinne nabożeństwo połączone z odmawianiem koronki do Bożego Miłosierdzia i czytaniem fragmentów dzienniczka siostry Faustyny Kowalskiej. Z biegiem czasu nabożeństwo odprawiane było w każdy piątek. Obecnie przed każdą Mszą św. o godz. 15:00, w dolnym kościele odmawiana jest koronka do Bożego Miłosierdzia.

Odwiedziny chorych

W każdą pierwszą sobotę miesiąca wszystkich chorych parafian odwiedzają księża z posługą duszpasterską. W razie potrzeby istnieje możliwość częstszych odwiedzin. Każdego roku w Światowy Dzień Chorego (11 lutego) organizowane jest spotkanie w kościele z możliwością transportu do kościoła.

Dzień Sąsiada

14 lutego 2010 obchodzony był pierwszy parafialny Dzień Sąsiada pod hasłem „Jezus patrzy na nas...”. Kulminacyjnym momentem Dnia była wspólna wieczorna modlitwa mieszkańców – sąsiadów w jednym z mieszkań w klatce blokowej.

Tarnobrzeskie Dni Trzeźwości

W Środę Popielcową od 2002 r. rozpoczynają się Tarnobrzeskie Dni Trzeźwości, trwają zazwyczaj 3 dni, zakończone procesją do figury Bożego Serca i Drogą Krzyżową po ulicach miasta. Jest to inicjatywa, która przypominać ma parafianom o wielkim poście na jego początku, w tym o powstrzymywaniu się od spożywania alkoholu oraz zachęcić do szczególnej modlitwy przebłagalnej za grzechy pijaństwa. Wkomponuje się ona w Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu, będąc jego parafialnym preludium. Szczególnie zaangażowane w organizacje grupy to Krucjata Wyzwolenia Człowieka i AA.

Korowód Świętych

1 listopada lub 31 października przechodzi ulicami parafii Korowód Świętych z relikwiami. Procesja zwyczajowo kończy się przed figurą Jana Pawła II.

Tarnobrzeskie Wieczory Uwielbienia

Tarnobrzeskie Wieczory Uwielbienia (TWU) to comiesięczne spotkanie charyzmatyczne ze szczególną modlitwą o uzdrowienie i uwolnienie, oraz o wylanie darów i charyzmatów Ducha Świętego. Pierwsze spotkanie odbyło się w listopadzie 2011 r.

Marsz Mężczyzn

I Marsz Mężczyzn pod hasłem „Mocni Wiarą” zorganizowany został przez Rycerzy Kolumba oraz Bractwo św. Józefa 25 listopada 2012 r. Rozpoczęła go wspólna modlitwa w Godzinie Miłosierdzia w kościele pw. Chrystusa Króla, a po niej Msza św., podczas której świadectwo wiary składała osoba niepełnosprawna mówiąc o znaczeniu wiary w pokonywaniu codziennych trudności. Prowadzony przy pochodniach pochód przemaszerował ulicami miasta z kościoła pw. Chrystusa Króla pod pomnik Serca Jezusowego, zatrzymując się na modlitwie przy pięciu stacjach. Na koniec wspólnego czasu modlitwy i świadectwa wiary duszpasterze podziękowali za zorganizowanie Marszu oraz wspólną modlitwę.

Działalność kulturalna

Młodzieżowy Zespół Teatralny „Dwunastka”, orkiestra dęta, chór dorosłych, chór młodzieżowy.

„Credo”

Na początku lat 90. powstał zespół muzyczny „Credo”. Członkami zespołu byli młodzi parafianie kierowani przez księdza Andrzeja Moczulskiego. Był on też autorem tekstów i muzyki. Zespół wydał kasetę ze swoimi autorskimi piosenkami religijnymi, z pogranicza pop-rocku oraz koncertował w parafiach całej Polski. Zawieszenie działalności nastąpiło wraz z pójściem na studia członków zespołu.

Familiada

Od 1994 r. w czerwcu, w okolicach odpustu parafialnego, na terenie Szkoły Podstawowej nr 10 odbywa się coroczne Święto Parafii „Familiada”. Impreza ma charakter festynu i pikniku rodzinnego. Część artystyczną zapewniają amatorskie grupy dziecięce, młodzieżowe, orkiestra dęta i chór parafialny. Inne atrakcje to pokazowe manewry policji lub straży pożarnej, mecze piłki nożnej, bitwa bractwa rycerskiego, loteria fantowa. Wieczorem przygotowywany jest pokaz sztucznych ogni.

Koncerty organowe

Od 1993 r. grane są koncerty organowe, początkowo jako Tarnobrzeskie Wieczory Organowe, a obecnie jako lipcowo-sierpniowe Międzynarodowe Koncerty Organowe. Początkowo odbywały się tylko w serbinowskim kościele. Obecnie odbywają się także w innych tarnobrzeskich kościołach.

Lasowiacy

Od 1994 r. działa folklorystyczny Zespół Pieśni i Tańca „Lasowiacy”. Nazwa zespołu nawiązuje do grupy etnograficznej zamieszkującej tereny wokół Tarnobrzega – Lasowiaków.

Chrześcijańskie Dni Kultury

W październiku 1995 r. odbyła się pierwsza edycja Chrześcijańskich Dni Kultury. Był to tygodniowy cykl spotkań wypełniony występami muzycznymi, spektaklami teatralnymi, wystawami fotograficznymi, wieczorami poetyckimi, projekcjami filmów i debatami nad stanem współczesnej kultury i roli chrześcijaństwa w niej. Podobnie jak koncerty organowe – pomysł został wykorzystany w innych parafiach i ośrodkach kultury Tarnobrzega, a nawet ośrodkach szkolnych i akademickich. Organizacją i opieką nad Dniami sprawuje Akcja Katolicka przy wsparciu Stowarzyszenia „Civitas Christiana” i Klubu Inteligencji Katolickiej.

Biblioteka

W parafii istnieje biblioteka oraz wypożyczalnia kaset video i audio. Zbiory obejmują głównie wydawnictwa związane z tematyką religijną, prasę katolicką oraz publikacje dotyczące Tarnobrzega i historii Polski.

Rodzinny Festiwal Pieśni Maryjnej

20 czerwca 2010 r. odbył się pierwszy Rodzinny Festiwal Pieśni Maryjnej. Organizacja festiwalu związana jest z obchodami patronalnego święta parafii.

Strefa Aniołów

29 września 2012 r. odbył się pierwszy Festyn Ewangelizacyjno – Charytatywny „Strefa Aniołów”.

Orszak Trzech Króli

6 stycznia 2012 r. Katolicka Szkoła Podstawowa zorganizowała pierwszy tarnobrzeski Orszak Trzech Króli. Korowód przeszedł ulicami Jachowicza, Sokola, Mickiewicza, Plac Bartosza Głowackiego, Sandomierska, Wyszyńskiego, Zwierzyniecka i Konstytucji 3-go Maja do kościoła Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W 2013 r. Orszak Trzech Króli zorganizowano po raz drugi. Tym razem z trzech tarnobrzeskich świątyń (w tym z parafii serbinowskiej) wyruszyły trzy korowody a miejscem spotkania był Plac Bartosza Głowackiego.

Działalność sportowa

Od 1 stycznia 1994 r. organizowany jest Bieg Noworoczny.

Klub Sportowy „Wspólnota”

Przy parafii działa Uczniowski Klub Sportowy „Wspólnota” z sekcjami strzelectwa sportowego, kolarstwa turystycznego, piłki siatkowej, koszykówki, tenisa stołowego, piłki nożnej, szachowa. Klub założono w 1992 r. jako Parafialny Klub Sportowy „Wspólnota” Tarnobrzeg. W 2001 r. zmieniono nazwę na Uczniowski Klub Sportowy „Wspólnota” Serbinów Tarnobrzeg. Sekcja piłki nożnej w swojej dotychczasowej historii grała w klasach A i B grupy Stalowa Wola II. Siedzibą klubu jest ul. Jędrusiów 16 (kompleks budynków parafialnych). Klub wykorzystuje bazę infrastrukturalną na terenie całego miasta (boisko Szkoły Podstawowej nr 10, strzelnica Polskiego Związku Strzeleckiego w Borowie).

Pielgrzymki

Pierwsza delegacja parafian do Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polski wyruszyła w 1982 r. Od 1984 r. organizowana jest stalowowolska pielgrzymka na Jasną Górę. Od 1993 r. organizowana jest pielgrzymka rowerowa Tarnobrzeg – Częstochowa – Tarnobrzeg. Od 1997 r. organizowana jest pielgrzymka biegowa z Tarnobrzega na Jasną Górę. Od 2009 r. w święto Matki Bożej Bolesnej (15 września) wyruszają piesze i rowerowe pielgrzymki do Sulisławic do Sanktuarium Bolesnej Matki Bożej Misericordia Domini.

Tarnobrzeska Droga św. Jakuba

W związku z otwarciem 25 lipca 2009 Małopolskiej Drogi Świętego Jakuba indywidualni parafianie wędrują na trasie Sandomierz – Kraków, a nawet Sandomierz – Santiago de Compostela. Pielgrzymka ta nie ma jednak charakteru zorganizowanego, cyklicznego. W niedalekiej przyszłości planowane jest otwarcie szlaku będącego odnogą Małopolskiej Drogi św. Jakuba. Trasa z Sandomierza prowadzić będzie przez Tarnobrzeg i Koprzywnicę do Rybnicy. Jednym z kościołów stacyjnych Tarnobrzeskiej Drogi św. Jakuba będzie świątynia serbinowska.

Działalność społeczna

Apteka, rehabilitacja, Klub „Amazonek”, Klub „AA”, Al. – Anon, Al. – Ateen, Dialog Małżeński, Klub „8 Wspaniałych”, porady prawne, Stowarzyszenie Kobiety Wobec Przemocy Alkoholowej w Rodzinie, Stowarzyszenie Rodzin Wielodzietnych, Honorowi Dawcy Krwi, Koło Pomocy Osobom Niepełnosprawnym Ruchowo, korepetycje, telefon zaufania, Rodzinny Dom Dziecka, Małżeńskie Dni Skupienia, Stowarzyszenie Rodzin Katolickich.

Stacja Caritas

W 1998 r. wspólnie z ówczesnym dyrektorem Caritas Diecezji Sandomierskiej – ks. Zygmuntem Wandasem – powołano Centrum Pielęgniarstwa Środowiskowo – Rodzinnego i Rehabilitacji przy Parafialnej Stacji Opieki Caritas. Leczeni są tam pacjenci ubezpieczeni w Narodowym Funduszu Zdrowia. Korzysta z niej ok. 2000 pacjentów.

Hospicjum im. św. Ojca Pio

W 1996 roku przy parafii powstaje Hospicjum Domowe. W 2001 roku przy głównym budynku plebanii powstał Dom Ulgi w Cierpieniu im. Św. O. Pio. W 2002 r. otwarto kolejny oddział Hospicjum przy ul. Dąbrówki 44. Teren pod budowę przekazało miasto. W 2006 r. dobudowano kolejne budynki oraz utworzono oddział dla osób psychicznie chorych. Obecnie działa jako Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Hospicjum Świętego Ojca Pio w Tarnobrzegu. W 2009 r. pod opieką Hospicjum jest od kilkudziesięciu do kilkuset osób z Tarnobrzega i okolic.

Dom im. Matki Teresy z Kalkuty

W 2004 r. w bezpośrednim sąsiedztwie plebanii otwarto Dom Matki Teresy z Kalkuty. Jest on równocześnie noclegownią/przytułkiem dla bezdomnych mężczyzn oraz jadłodajnią dla ubogich.

Katolickie Centrum Wolontariatu

Na terenie kompleksu budynków parafii przy ul. Konstytucji 3 Maja od 2002 r. działa Stowarzyszenie Katolickie Centrum Wolontariatu. Powstało z inicjatywy proboszcza Michała Józefczyka i Janusza Czapli. Współpracuje m.in.: z Hospicjum Św. Ojca Pio, Rodziną Zastępczą w Sandomierzu, Rodzinnym Domem Dziecka w Tarnobrzegu, Świetlicą dla młodzieży, Tarnobrzeskim Bankiem Żywności, Hospicjum Domowym. Obecnym prezesem Stowarzyszenia jest Barbara Jajko.

Fundacja Ciepło i Serce

W 2006 r. parafia Matki Bożej Nieustającej Pomocy i Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej Sp. z o.o. w Tarnobrzegu powołały fundację „Ciepło i Serce”. Fundację zarejestrowano w 2007 r. Wspiera ona społeczne inicjatywy powstałe przy parafii, szczególnie związane z opieką nad osobami chorymi oraz bezdomnymi i odrzuconymi. Siedzibą Fundacji jest ul. Sikorskiego 4, 39-400 Tarnobrzeg. Zarządem Fundacji jest Stanisław Gurdak.

Okno życia

W lutym 2009 r. z inicjatywy proboszcza Michała Józefczyka powstało Okno Życia. Znajduje się ono na tyłach plebanii, w pobliżu parafialnej biblioteki i garaży, jest całodobowo ogrzewane i monitorowane. Inicjatywa ta wpisuje się w szereg działań mających na celu ochronę życia nienarodzonego, takich jak: Tarnobrzeski Marsz dla Życia, Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego, Pomnik Dzieci Nienarodzonych, Marsz Młodzianków (coroczna procesja ulicami Serbinowa 27 grudnia).

Niedziela Palmowa dla bliźniego

Od 2010 r. organizowany jest jarmark wielkanocny Niedziela Palmowa dla bliźniego. Dochód ze sprzedaży ozdób świątecznych przekazany jest na wybrany cel charytatywny. Organizowane są także koncerty i przedstawienia artystyczne.

Adopcja niechcianych psów i kotów

16 października 2011 pod kościołem parafialnym zorganizowana została publiczna adopcja psów i kotów. Współorganizowana była wspólnie z Prezydentem Miasta Tarnobrzega oraz Stowarzyszeniem Ogród Św. Franciszka.

Nowy Obraz Parafii

W 1994 r. parafia przystąpiła do Ruchu ku Lepszemu Światu. Głównym odzwierciedleniem był program Nowy Obraz Parafii. Podzielono parafię na rejony (kilka bloków mieszkalnych), na czele których stoją Rejonowi. Rejony na podrejony (zazwyczaj jeden blok lub grupa domków jednorodzinnych), z Podrejonowymi. Najmniejszą jednostką są zazwyczaj wspólnoty sąsiedzkie z jednej klatki. Opiekują się nimi wybrani Posłańcy Dobroci. Organizują wspólne modlitwy oraz przekazują cykliczny biuletyn/list od proboszcza parafii „Otwarte Serca”. W ramach formacji organizowane są spotkania z proboszczem. W lipcu 2007 r. parafia była gospodarzem ogólnopolskiej pielgrzymki Ruchu dla Lepszego Świata.

Edukacja

Ochronka parafialna

W 1986 r. razem z nowowybudowaną plebanią powstała Ochronka św. Józefa działające do dziś jako Niepubliczne Przedszkole. Poświęcenia ochronki dokonano 16 listopada 1986 przez biskupa Stefana Moskwę. W początkowym okresie działalności ochronki (PRL, początki transformacji) spełniała ważną funkcję społeczną. Tarnobrzeg szybko się rozwijał, powstawały nowe osiedla, lecz bez odpowiedniej infrastruktury. Ochronka św. Józefa odciążyła przepełnione tarnobrzeskie przedszkola i stała się alternatywą dla rodziców, którzy nie otrzymali miejsca w pobliżu Serbinowa dla swojego dziecka. Obecnie jej funkcja zmalała. Od samego powstania ochronki, oprócz pracowników świeckich, pracują tam także siostry służebniczki.

Katolicka Szkoła Podstawowa i Gimnazjum

Od 2007 r. Michał Józefczyki i Janusz Czapla rozpoczęli działania na rzecz utworzenia katolickiego ośrodka szkolnego w Tarnobrzegu. W tym celu 16 października 2007 r. powołano Katolickie Stowarzyszenie Oświatowe im. bł. Edmunda Bojanowskiego w Tarnobrzegu. W 2008 r. rozpoczęto też budowę nowego ośrodka szkolnego przy ulicy Jachowicza w Tarnobrzegu, początkowo bez pozwolenia nadzoru budowlanego. Działkę pod budowę szkoły przekazały władze miasta. 15 września 2008 r. otworzono Publiczną Katolicką Szkołę Podstawową i Publiczne Katolickie Gimnazjum im. Jana Pawła II. Siedziba szkoły wprawdzie nie znajduje się na terenie parafii (ul. Jachowicza), lecz jest przez nią zarządzana i kierowana. W pierwszym roku działalności szkoła liczyła tylko 26 uczniów. Dyrektorem szkoły jest Piotr Malik.

Parafialne biuletyny

W parafii ukazują się wydawnictwa: comiesięczne „Serbinowskie dzwony” (od 1993 r.), cykliczne „Otwarte serca”, cotygodniowa „Nieustająca pomoc”. Autorem większości tekstów jest Rafał Tracz.

Ekumenizm

W parafii jedynym przejawem ekumenizmu są modlitwy młodzieży Taizé (w tym organizowaniu wyjazdów na Europejskie Spotkania Młodych) oraz Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan ograniczony do modlitw w tej intencji. Nie organizowane są wspólne modlitwy różnych wyznań.

Działalność polityczna

W 1993 r. na mszach niedzielnych odczytano list nawołujący do głosowania na Katolicki Komitet Wyborczy "Ojczyzna". Salka parafialna użyczana była przed wyborami parlamentarnymi Markowi Jurkowi i Dariuszowi Kłeczkowi. W 2003 r. – mimo trwającej ciszy wyborczej – w dniu referendum ws. polskiego członkostwa w Unii Europejskiej odczytano list biskupów polskich (który w zamierzeniu miał być odczytany na tydzień przed referendum). W 2008 r. w sali parafialnej swój wykład wygłosił Jerzy Robert Nowak. W 1997 r. – wspólnie z Radą Miasta i Prezydentem Miasta Tarnobrzega – oddano miasto Najświętszemu Sercu Jezusa.

Telewizja

Od 10 czerwca 2010 r. w sieci Telewizji kablowej Tarnobrzeskiej Spółdzielni Mieszkaniowej transmitowany jest całodobowo obraz i dźwięk z kościoła (kanał S7 – 159,25 MHz).

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu