Parafia Matki Bożej Kodeńskiej w Pilawie [historia i autorzy]

Parafia pw. Matki Bożej Kodeńskiej w Pilawie – została erygowana 8 grudnia 1981 roku przez siedleckiego biskupa Jana Mazura. Odpust parafialny: ostatnia niedziela maja, Święto Nawiedzenia NMP.

Parafia należy do dekanatu osieckiego. Jej zasięg to miasto Pilawa i wieś Lipówki - ulica Graniczna. Liczy 4200 parafian. Księgi parafialne są prowadzone od 1981 r. Cmentarz grzebalny znajduje się 1,5 km od kościoła.

Pierwszym proboszczem w latach 1981-1989 został ks. Józef Rącz, następnie w latach 1989-2004 ks. Kazimierz Zdunek, w latach 2004-2012 ks. Antoni Sulich, a obecnym proboszczem od 24 lipca 2012 roku jest ks. kan. Andrzej Banasiuk. W parafii działa szereg kółek różańcowych męskich i żeńskich, grupa ministrantów i lektorów, Apostolat Złotej Róży, Wspólnota św. o. Pio, schola dziecięca, chór młodzieżowy, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży oraz Stowarzyszenie Harcerstwa Katolickiego "Zawisza" Federacja Skautingu Europejskiego.

Przez lata Pilawa należała do parafii Osieck, skąd w latach 30. XX wieku przeszła w skład parafii Trąbki, by ostatecznie założyć własną wspólnotę parafialną. Od 2 lipca 2012 r. wikariuszem parafii jest ks. Mariusz Szyszko. Poprzednim wikariuszem był ks. Andrzej Ognik w latach 2011-2012, ks. Tomasz Sałasiński od sierpnia 2009 do końca czerwca 2011 roku, a wikariuszem parafii w Pilawie od 2005 do końca lipca 2009 roku był ksiądz Mirosław Żaczek.

Kościół

Murowany kościół wybudowany został w latach 1979-1981 staraniem proboszcza parafii Trąbki ks. Franciszka Geniusza. Styl kościoła jest nowoczesny, fasada dekorowana metodą sgraffito przedstawia Matkę Bożą Kodeńską i dwa anioły. Wnętrze budynku podzielone jest dwoma parami filarów na trzy nawy oraz prezbiterium. Stół ołtarzowy, nadstawy oraz obudowa ołtarzy wyłożone są marmurem. Chór muzyczny z organami nad wejściem głównym wspiera się na dwóch filarach. W dzwonnicy znajdują się trzy dzwony.

Wyposażenie kościoła

W ołtarzu głównym znajduje się kopia obrazu Matki Bożej Kodeńskiej, obok tablice z zawieszonymi wotami. W lewym ołtarzu bocznym wisi obraz Jezusa Miłosiernego, pod nim obraz św. Siostry Faustyny oraz jej relikwie. Po prawej stronie ołtarza głównego znajduje się kaplica bł. Jana Pawła II z obrazem Papieża. W kaplicy znajduje się także figura Madonny z Fatimy oraz Maryi Niepokalanej. W kościele zawieszone są stacje Drogi Krzyżowej w formie płaskorzeźb w drewnie lipowym. W dwunastu oknach umieszczone są witraże. Ich tematyka obejmuje: strona lewa: Boże Miłosierdzie, św. O. Pio, Boże Narodzenie, św. Józef, św. Piotr, kłosy- symbol Chleba Eucharystycznego; strona prawa: Papież- Polak i Prymas Tysiąclecia, św. O. Kolbe, śmierć Pana Jezusa, św. Antoni, św. Paweł, winogrona- symbol Krwi Pańskiej. W nawach ustawiono 44 dębowe ławki, 6 konfesjonałów i 4 klęczniki.

Ponadto w kościele znajdują się: figura św. Antoniego Padewskiego, obrazy Jana Pawła II i Benedykta XVI, dwie tablice poświęcone żołnierzom AK i mieszkańcom Pilawy poległym w czasie II wojny światowej. W nawie głównej zawieszone są dwa duże żyrandole-pająki, a w nawach bocznych po 6 mniejszych. W kruchcie mieszczą się: krucyfiks, list z osobistym błogosławieństwem Papieża-Polaka skierowany do parafian i obraz Czarnej Madonny oraz tablica pamiątkowa poświęcona budowniczemu kościoła.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu