Parafia Maryi Matki Kościoła w Dzierżoniowie [historia i autorzy]

Parafia Maryi Matki Kościoła – rzymskokatolicka parafia mieszcząca się przy ulicy Świdnickiej 20 w Dzierżoniowie, należąca do dekanatu dzierżoniowskiego w diecezji świdnickiej.

Spis treści

Historia parafii

Kościół parafialny wyróżnia się w architekturze Dzierżoniowa, jego projektantem był Carl Gotthard Langhans. Poświęcenie kamienia pod budowę świątyni odbyło się 25 listopada 1795, a w 1798 wzniesiono obiekt. Do 1946 należał do gminy ewangelickiej, a po przejęciu miasta przez administrację polską, przeszedł w posiadanie nowej parafii ewangelicko-augsburskiej. Ze względu na małą liczbę wiernych, w 1962 przerobiono kościół na magazyn i sklep meblowy. W 1973 przekazano obiekt parafii św. Jerzego. W latach 1974-1979 odremontowano go i przystosowano na cele kultu religijnego. Świątynię konsekrował 27 maja 1979 bp Wincenty Urban. 15 października 1981 erygowano parafię Maryi Matki Kościoła. Jej pierwszym proboszczem (do 1 maja 2008) był ks. Stanisław Majda. W latach 1981-2004 wykonano szereg inwestycji i prac remontowych (m.in. w latach 1986-1988 wybudowano plebanię).

Kościoły pomocnicze

Kościół Niepokalanego Poczęcia NMP

Kościół wzniesiono w XIV wieku. Po wojnie służył on parafii św. Jerzego. Od 7 września 1989 trwa w nim nieustająca adoracja Najświętszego Sakramentu. Znajduje się tam siedziba Parafialnego Zespołu Caritas.

Kościół Trójcy Świętej

Początki kościoła sięgają XIII wieku, ale obecny kształt zawdzięcza m.in. przebudowie z lat 1843-1851 oraz odbudowie w latach 80. XX wieku. Po poświęceniu obiektu 7 listopada 2004 przez bp. Ignacego Deca, stał się on miejscem kultu Miłosierdzia Bożego.

Statystyki

Parafia liczy 5910 wiernych. Jej proboszczem jest ks. kan. Jarosław Leśniak, natomiast wikariuszami: ks. Wojciech Iwanicki i ks. Rafał Masztalerz. W parafii działa rada parafialna, Akcja Katolicka, Żywy Różaniec, Parafialny Zespół Caritas, Grupa Przenajdroższej Krwi Pana Jezusa, Straż Honorowa Najśw. Serca Pana Jezusa, Ruch Światło-Życie, Czciciele Miłosierdzia Bożego, Eucharystyczny Ruch Młodych, służba liturgiczna, chór „Jutrznia”, schola młodzieżowa i dziecięca.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu