Parafia Chrystusa Króla w Wejherowie [historia i autorzy]

Parafia pw. Chrystusa Króla – rzymskokatolicka parafia w Wejherowie położona przy ulicy Narutowicza, należąca do dekanatu Wejherowo w archidiecezji gdańskiej. Jest to jedna z dwóch parafii położonych po północnej stronie miasta, na terenie Osiedla Przemysłowa, przy granicy z Osiedlem Chopina.

Historia

Parafia została erygowana w 1986 roku dekretem biskupa chełmińskiego Mariana Przykuckiego. W tym roku powstała prowizoryczna kaplica, która służyła do czasu wybudowania kościoła. Budowę kościoła rozpoczęto w 1988 roku. W pierwszym etapie, zakończonym w 1993 roku, wybudowano prezbiterium i fragment nawy głównej. W następnym roku dokończono budowę nawy oraz wybudowano boczną kaplicę Królowej Męczenników. W wyniku pożaru w 1995 roku część kościoła spłonęła, ale szkody szybko usunięto.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu