Parafia św. Wojciecha w Jeleniej Górze [historia i autorzy]

Parafia pw. Świętego Wojciecha w Jeleniej Górze znajduje się w dekanacie jeleniogórskim wschodnim w diecezji Legnickiej. Jej obecnym proboszczem (od lipca 2013r.) jest ks. Stanisław Bakes, a przez wiele lat funkcję tę pełnił ks. Tadeusz Dańko. Obsługiwana przez księży diecezjalnych. Erygowana 23 kwietnia 1972. Mieści się przy ulicy Moniuszki.

Krótka historia

Kościół Kościół pw. Św. Jerzego i Wojciecha wzmiankowany w 1433 r., przebudowany został około 1527 r. i około połowy XVIII w. Jest to budowla orientowana, salowa, założona na rzucie prostokąta, z wydzielonym prezbiterium sklepionym krzyżowo i korpusem nakrytym polichromowanym stropem kasetonowym, wspartym na słupie z zastrzałami. Polichromowa, jednopiętrowa empora obiega nawę z trzech stron. Wystrój wnętrza stanowi ołtarz główny z połowy XVIII w. oraz ambona z XVII w.

Zabytki

Kamienny krzyż pokutny wmurowany w ogrodzenie kościoła, wykonany z kamienia polnego.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu