Parafia św. Rocha w Mroczkowie [historia i autorzy]

Parafia św. Rocha w Mroczkowie - parafia rzymskokatolicka usytuowana w Mroczkowie. Należy do dekanatu czarneckiego, który należy z kolei do diecezji radomskiej.

Historia

  • Mroczków od średniowiecza należał do parafii Odrowąż. Pierwotna kaplica pw. św. Rocha zbudowana została w 1820 jako wotum wdzięczności za ustanie cholery. Była to budowla modrzewiowa, nakryta kopulastym dachem z gontów modrzewiowych, orientowana, wybudowana na planie pierścienia wielobocznego, o konstrukcji zrębowej. W latach 1958 - 1966 została rozbudowana staraniem ks. Tadeusza Bieganowskiego. W roku 1972 była restaurowana. Parafia została ustanowiona 8 stycznia 1957 przez bp. Jana Kantego Lorka. Nowy kościół pw. Matki Bożej Nieustającej Pomocy, według projektu arch. Czesława Szumilasa i Włodzimierza Krupy, zbudowano w latach 1986 - 1992 staraniem ks. Antoniego Kochanowskiego. Poświęcił go 16 sierpnia 1994 bp. Adam Odzimek. Jest świątynią orientowaną, zbudowaną z cegły czerwonej na planie krzyża, gdzie boczne kaplice tworzą ramiona.

Terytorium

  • Do parafii należą: Górki, Mroczków, Kamionka, Kapturów, Pięty, Płaczków Piechotne, Płaczków, Rędocin, Sobótka, Sołtyków.

Proboszczowie

  • 1954 - 1990 - ks. Tadeusz Bieganowski
  • 1990 - 2014 - ks. kan. Antoni Kochanowski
  • 2014 - obecnie ks. Krzysztof Sieczka

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu