Parafia św. Michała Archanioła w Goleszowie [historia i autorzy]

Parafia pod wezwaniem Świętego Michała Archanioła w Goleszowie − parafia rzymskokatolicka znajdująca się w Goleszowie. Należy do dekanatu Goleszów diecezji bielsko-żywieckiej. W 2005 zamieszkiwało ją ponad 1800 katolików.

Prawdopodobnie już w 1293 dwóch osadników: Jakub Smok i Maciej Pinodi wybudowało w Goleszowie gotycki murowany kościół z drewnianą wieżą. W 1447 był wzmiankowany po raz kolejny, już jako parafialny. W XVIII wieku zbudowano obecną, zabytkową plebanię. Obecny kościół parafialny wybudowano w latach 1913-1921, a konsekrowano go w 1935.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu