Parafia św. Marcina w Opatowie [historia i autorzy]

Parafia pw. św. Marcina w Opatowie – parafia rzymskokatolicka znajdująca się w diecezji sandomierskiej w dekanacie Opatów. Parafia erygowana w XI lub XII wieku przy kościele NMP (obecnie bernardynów). W 1471 roku przeniesiona do kolegiaty i inkorporowana do Kapituły. W 1989 roku parafia została odłączona od Kapituły i podzielona na dwie parafie. Druga parafia utworzona została przy kościele ojców bernardynów. Obecny kościół kolegiacki i parafialny pod wezwaniem św. Marcina zbudowany w drugiej połowie XII wieku z kamienia ciosowego, na planie krzyża łacińskiego, trójnawowy, bazylikowy z transeptem, orientowany, w stylu romańskim, z dwuwieżową fasadą. Mieści się przy ulicy Grota-Roweckiego.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu