Parafia św. Jana Chrzciciela w Wójcinie [historia i autorzy]

Parafia św. Jana Chrzciciela w Wójcinie – parafia rzymskokatolicka w dekanacie strzelińskim archidiecezji gnieźnieńskiej.

Historia

Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą 1065 r. jako własność opactwa benedyktynów w Mogilnie. Lokacja wsi i powstanie parafii nastąpiła na przełomie XIII i XIV w. Pierwsza wzmianka o kościele pochodzi z 1438 r. Po pożarze kościoła w 1628 r. został zbudowany nowy, który w 1728 r. chylił się ku upadkowi. W 1734 r. zbudowano kościół drewniany pochodzący z fundacji Jana Rostkowskiego, opata mogileńskiego, odrestaurowany w 1873 r., a następnie rozebrany w 1914 r. Obecny kościół został zbudowany w 1916 r. w stylu neobarokowym, murowany. Cmentarz pochodzi z XIX wieku. W kościele znajdują się organy piszczałkowe P.B. Voelkner – nieistniejącej firmy organmistrzowskiej.

Dokumenty parafialne

Księgi metrykalne:

  • ochrzczonych od 1825 roku
  • małżeństw od 1821 roku
  • zmarłych od 1850 roku (do roku 1920 niekompletne)

Terytorium parafii

Miejscowości należące do parafii: Gaj, Kożuszkowo, Nowa Wieś, Pomiany, Wójcin, Wysoki Most – leśniczówka.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu