Parafia św. Józefa Oblubieńca w Zarzeczu [historia i autorzy]

Parafia św. Józefa Oblubieńca w Zarzeczu – jedna z 11 parafii dekanatu zwoleńskiego diecezji radomskiej.

Historia

Punkt duszpasterski w Zarzeczu powstał w 1981. Tymczasowa drewniana kaplica (obecnie sale katechetyczne) zbudowana został w 1982. Kościół pw. Józefa Oblubieńca, według projektu z Chicago, adaptowanego przez arch. Janusza Bielaka i konstr. Janusza Pietrzaka, zbudowano w latach 1983-1984 staraniem ks. Józefa Jarosza. Parafię erygował w 1990 bp. Edward Materski z wydzielonego terenu parafii Góra Puławska, Wysokie Koło, Łagów Kozieniecki i Janowiec. Kościół jest jednonawowy, wzniesiony z cegły czerwonej. Fasada frontonu, wysunięta do przodu, opiera się na czterech kolumnach, tworząc arkadowe podcienia.

Terytorium

Do parafii należą: Anielin, Dobrosławów, Janów, Kochanów, Kajetanów (część), Kuroszów, Leokadiów, Pachnowola (część), Piskorów, Sosnów, Wólka Pachnowolska, Zarzecze.

Proboszczowie

  • 1982-2001 - ks. Józef Jarosz
  • 2001-2010 - ks. Krzysztof Ćwiek
  • od 2010 - ks. Sylwester Laskowski

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu