Parafia św. Floriana w Białymstoku [historia i autorzy]

Parafia Świętego Floriana w Białymstoku – rzymskokatolicka parafia położona w dekanacie Białystok–Bacieczki, należącym do archidiecezji białostockiej.

Historia parafii

Parafia została utworzona 22 czerwca 2005 przez arcybiskupa białostockiego Wojciecha Ziembę. Jej obszar został wydzielony z parafii św. Rocha.

Kościół parafialny

Jako świątynia parafialna służy kaplica św. Floriana zaadaptowana w 2006 z lokalu usługowego. Jej poświęcenia dokonał 23 lipca 2006 arcybiskup Edward Ozorowski.

W 2009 parafia zakupiła od miasta ziemię pod budowę kościoła parafialnego. W tym samym roku Komisja Sztuki Sakralnej zatwierdziła projekt świątyni autorstwa Andrzeja Nowakowskiego. W 2010 uzyskano pozwolenie na budowę.

Proboszczowie

  • od 2005 : ks. Kazimierz Kulmaczewski

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu