Parafia św. Anny w Kolnie [historia i autorzy]

Parafia rzymskokatolicka św. Anny w Kolnie obecnie należy do dekanatu Kolno w diecezji łomżyńskiej, metropolii białostockiej. Powstała pierwotnie pod wezwaniem św. Katarzyny prawdopodobnie w ostatnim ćwierćwieczu XIV stulecia. Obejmowała prócz miasta również okoliczne wsie oraz znaczny obszar Puszczy Kurpiowskiej. Z początkiem XIX w. powołano filię w Turośli, z której nawet po zatwierdzeniu osobnej parafii śluby aż do końca XIX w. musiały być zawierane w Kolnie. W XX w. terytorium jej uszczupliło się przez powołanie nowych parafii w Lemanie, Koźle i Zabielu. W 2004 r. połowa miasta i część wsi przeszła do nowo utworzonej parafii Chrystusa Króla Wszechświata w Kolnie. Obecnie parafia obejmuje terytorium starszej części Kolna położonej na południe od ul. M. Dąbrowskiej i ul. 11 listopada, a także wsie Stary Gromadzyn, Gromadzyn-Wykno, Tyszki-Łabno, Czernice i Pachuczyn.

Pierwotnie za kościół parafialny służył drewniany kościół pw. św. Katarzyny, zniszczony podczas powstania kościuszkowskiego. W XVI-XVIII w. w parafii funkcjonował kościół pw. św. Anny (rotunda), zaś w 1916 r. przejęto do nabożeństw katolickich cerkiew św. Mikołaja w Kolnie, rozebraną w 1929 r. Obecny kościół murowany pw. św. Anny został zbudowany w latach 1834-1839 staraniem Stanisława Kisielnickiego i parafian. Mieści się przy ulicy Kościelnej.

Kapłani posługujący w parafii

  • Proboszcz
    • ks. kan. mgr Stanisław Uradziński – Dziekan Kolneński
  • Wikariusze
    • ks. mgr Adam Ulatowski
    • ks. mgr lic. teol. Artur Akimowicz

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu