Parafia Świętych Pustelników Świerada i Benedykta w Tropiu [historia i autorzy]

Parafia Świętych Pustelników Świerada i Benedykta w Tropiu - rzymskokatolicka parafia znajdująca się w diecezji tarnowskiej w dekanacie czchowski.

Proboszczem Tropia od roku 2006 jest ks. mgr Andrzej Piórek. W parafii służy również wikariusz ks. mgr Tomasz Święs (w parafii od 2011) i były proboszcz, obecnie rezydent ks. Stanisław Pietrzak (w parafii od 1980).

Historia

Ok. 1045 książę Polski Kazimierz Odnowiciel ufundował pierwszy kościół w Tropiu. Powstał on na miejscu, w którym swoją pustelnię miał św. Świerad. Obecnie w Tropiu znajduje się centrum pielgrzymkowe.

Pokaż ten artykuł na Wikipedia.pl

Tekst udostępniany na licencji Creative Commons: uznanie autorstwa, na tych samych warunkach, z możliwością obowiązywania dodatkowych ograniczeń. Zobacz szczegółowe informacje o warunkach korzystania.
Zasady zachowania poufności. O Wikipedii. Korzystasz z Wikipedii tylko na własną odpowiedzialność. Materiał pochodzący z Wikipedii został zmodyfikowany poprzez ograniczenie liczby przypisów. Wikipedia® is a registered tradmark of the Wikimedia Foundation.

Kategorie dla tego artykułu